Reşid: Komşu ülkeler Irak’a ve Kürdistan Bölgesi’ne yeterince su vermiyor

DünyaGündem

Irak Cumhurbaşkanı Latif Reşid, yeni barajların iklim değişikliğinin yarattığı tahribatı önleme açısından önemli olduğunu belirterek, “Irak’ta su israfı oranı yüzde 60’lara ulaştı” dedi.

Başkent Erbil’de Kuraklı ve İklim Değişikliği’nin Demografya, Ekonomi ve Siyasete Etkisi konulu konferans Rotana Otel’de başladı.

Irak Cumhurbaşkanı konferansta yaptığı konuşmada, “Bu konferans, Irak’ta büyük çevresel değişikliklerin yaşandığı bir zamanda  gerçekleşiyor” dedi.

Reşid, “İklim değişikliğinin ülkemizin ekonomik hayatına, tarım sektörüne ve su kaynaklarına etkisi artık açıkça görülüyor” ifadelerini kullandı.

Hızlı nüfus artışının çevresel bozulmanın temel faktörlerden bir tanesi olduğuna işaret eden Irak Cumhurbaşkanı   “Gıda güvenliği iklim değişikliği nedeniyle de tehdit altında” dedi.

Son yıllarda Irak’ın aşağı ve orta bölgelerinin su kıtlığı ve kuraklıktan muzdarip olduğunu söyleyen Reşid,  “Komşu ülkelerimizin Irak’a ve Kürdistan Bölgesi’ne yeterince su vermemesi sorunların derinleşmesine neden oluyor” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin bir çok yerinde modern sulama sistemine sahip olmaması ve eski sulama yöntemlerini kullanılması nedeniyle çok fazla su israf edildiğini belirterek, “Su kaynaklarının kötü yönetimi, su kaynaklarının israfı ve eski sulama ve tarım yöntemlerinin kullanılması, çevresel bozulma üzerinde önemli bir etki yarattı” dedi.

Irak Cumhurbaşkanı ayrıca artan küresel sıcaklıklar ve tarımsal ilaçların aşırı kullanımını çölleşmenin   ve su kaynaklarının kirlenmesinin iki temel nedeni olduğunu, bu durumun gelecekte yeni nesiller için çok ciddi sorunlara yol açacağını söyledi.

Baraj ve göletlerin iklim değişikliğinde alınması gereken en önemli tedbirlerden bir tanesi olduğunu kaydeden Reşid, “Irak, özellikle Kürdistan’da çeşitli barajlar ve su tutma projeleri inşa ederek iklim değişikliğinin etkilerini hafifletmeye çalışıyor” dedi.

Saddam rejiminin “diktatörlük politikası” nedeniyle ülkede çevresel hasarlar yaşandığını söyleyen Reşid, “Halepçe’de kimyasal silah kullanımının hâlâ çevre ve halk üzerinde etkisi var” dedi.

Latif Reşid, iklim değişikliğiyle mücadele etmenin en önemli yolunun, Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki kirliğe yol açan jenaratörler ile fabrikalardaki kirli gazların salınımı konusunda tedbir alınması gerektiğini vurguladı. Reşid, “Şehirler için yeşil kuşaklar oluşturmalı, ülkemizi çöplerden temizlemeli ve geri dönüşüm projelerini hayata geçirmeliyiz” dedi.

Konuşmasının bir başka bölümünde Cumhurbaşkanı, su kullanımının düzenlenmesi için komşu ülkelerle anlaşma yapılması gerektiğini belirterek,  “Irak’ta ele alınması gereken yüzde 50 ila 60 oranında su israfımız var” dedi.

 

/rûdaw/

İlginizi Çekebilir

Gazze’de ölü sayısı 35 bini aştı
Erzurum Kitap Fuarı’nda Kırmızı Kedi Yayınevi’ne sansür

Öne Çıkanlar