Esad’ın özel danışmanı ‘gizemli’ trafik kazasında yaşamını yitirdi

DünyaGündem
🔴Suriye Devlet Başkanı’nın Özel Medya Danışmanı Luna eş-Şibil hayatını kaybetti. Luna eş-Şibil geçtiğimiz salı günü geçirdiği trafik kazası ardından eş-Şami Hastanesi’nde yoğun bakıma alınmıştı.

Suriye Devlet Başkanlığından yapılan açıklamada Beşar Esad’ın  Özel Medya Danışmanı Luna eş-Şibil, bugün saat 18.00 sularında hayatını kaybetti.

Geçtiğimiz Çarşamba Suriye Devlet ajansı SANA’da yer alan, Suriye Devlet Başkanlığı Siyasi ve Medya Ofisi’nden yapılan açıklamada, “Özel Danışman Luna eş-Şibil dün (salı) öğleden sonra Şam’a giden yollardan birinde trafik kazası geçirdi” denildi.

Açıklamanın devamında, “Kaza, kendisini taşıyan aracın savrulmasına ve yoldan çıkmasına yol açtı. Burada araç birkaç yere çarptı ve bu da danışmanın ciddi şekilde yaralanmasına neden oldu. Danışman başındaki kanama nedeniyle uzman sağlık ekibi tarafından tedavi edilmek üzere Şam’daki bir hastaneye götürüldü” ifadesi yer aldı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) daha önce ‘Suriye rejimi içinden’ olarak tanımladığı kaynaklara dayanarak, Luna eş-Şibil’in dün (salı) saat 15:30’da korkunç bir trafik kazası geçirdiğini ve ‘ağır yaralı’ olduğunu doğruladı. SOHR, eş-Şibil’in önce Yafur’daki bir klinikte tedavi edildiğini, ardından Şam’daki eş-Şami Hastanesi’ne nakledildiğini bildirdi.

Gizemli kaza: Çarpan aracın ön kısmında metal bir destek bulunuyordu

Olayla ilgili gizemli bir durum olduğu ve zırhlı bir aracın arkadan çarparak arabayı yolun ortasına ittiği yönünde çeşitli haberler yayıldı. Bir başka habere göre ise kendisine çarpan aracın ön kısmında metal bir destek bulunuyordu ve bu da eş-Şibil’in ciddi bir beyin kanaması geçirmesine neden oldu.

İnternet sitesi, Baas Partisi’nin üyesi olan kocası Ammar Saati’nin onunla birlikte arabada olmadığını kaydetti. Siteye göre Saati, eşiyle birlikte Rusya’nın Soçi kentine seyahat etmeyi planlıyordu. Önce kendisi seyahat edecek ve ardından eşi gelecekti, ancak geçen hafta seyahat etmesi engellendi.

Kardeşi gözaltına alınmıştı

Diğer taraftan Luna’nın kardeşi Mulhem eş-Şibil, bir hafta önce Şam’da gözaltına alındı. Luna eş-Şibil ve eşi Ammar Saati’nin de ABD ve İngiltere’nin yaptırım listelerinde yer aldığı biliniyor.

Kaza mı, suikast mi?

“The Syrian Observer” haber sitesi 4 Temmuz’da kazanın aslında suikast olabileceği sorusunu ortaya attı. Site suikast iddiasını Şam’da son haftalardaki perde arkası gelişmelere bağlıyordu.

Şibl’nin kocası Ammar Saati’nin hastaneye girişine izin verilmemişti. Zaten birkaç gün önce Suriye Eğitim Bakanı, Saati’yi Baas sisteminde kitle kontrolü bakımından önemli bir konum olan Suriyeli Öğrenciler Milli Birliği başkanlığından almıştı. Yine birkaç gün önce Luna Şibl’nin abisi Tuğgeneral Mulhem El Şibl ishtihbarat birimlerince tutuklanmıştı. Syrian Observer, kendi kaynaklarına dayanarak Tuğgeneral Şibl’nin “yabancı bir devletle” temasları nedeniyle tutuklandığını yazdı.

/rûdaw/

İlginizi Çekebilir

Mardin Barosu’ndan DEDAŞ’a tepki: Elektrik kesintilerine son verin
30 bin nüfuslu Diyarbakır Hani Belediyesi’nin 39 milyonluk borcu çıktı!

Öne Çıkanlar