Mardin Barosu’ndan DEDAŞ’a tepki: Elektrik kesintilerine son verin

GündemPolitika

Mardin Barosu, 15 kişinin öldüğü yangın sonrası DEDAŞ’ın “kaçak elektrik” iddiasıyla yurttaşları hedef göstermesine dair yaptığı açıklamada, elektrik kesintilerine son verilmesi çağrısı yaptı.

Mardin Barosu, Mardin’in Mazıdağı ve Diyarbakır’ın Çınar ilçelerine bağlı kırsal mahallelerde çıkan ve 15 kişinin yaşamını yitirdiği yangın felaketi sonrası DEDAŞ’ın “kaçak elektrik” kullanımı iddiasıyla yurttaşları hedef göstermesine ilişkin basın açıklaması düzenledi. Karayolları Parkında düzenlenen açıklamaya, Baro Başkanı İsmail Elik ile çok sayıda avukatın yanı sıra Mardin Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, DEVA Partisi Mersin Milletvekili Mehmet Emin Erkmen, köy muhtarı ile çok sayıda yurttaş katıldı.

Baro adına açıklama yapan Elik, DEDAŞ’ın yurttaşlar üzerinde oluşturduğu baskıya değinerek, gelen fahiş faturalara dikkat çekti. DEDAŞ’ın yurttaşların “kaçak elektrik” kullandığını iddia ettiğini ifade eden Elik, asıl suç işleyenlerin mahkeme kararlarıyla da sabit olan DEDAŞ olduğuna vurgu yaptı. DEDAŞ aleyhine ve yurttaşlar lehine verilen mahkeme kararlarını da anımsatan Elik, çıkan yangında oluşan hasara dikkat çekti. 15 kişinin yaşamını yitirdiğini anımsatan Elik, binlerce canlının can verdiği ve yine binlerce dönüm arazinin hasar gördüğünü ifade etti. Bu süreçte sorumluluğunu kabul etmeyen DEDAŞ’ın yurttaşları hedef göstermesine tepki gösteren Elik, sosyal medyada örgütlenen ırkçılığa da değinerek, DEDAŞ’ı haksız ve hukuksuz enerji kesintilerine son vermeye davet etti.

Yapılan enerji kesimlerinin yarattığı tahribatlara dikkat çeken Elik, haksızlık ve hukuksuzluk karşısında halkın yanında olduklarını belirterek, gerekli tüm hukuki girişimlerde bulunacaklarını ifade etti.

Ardından söz alan DEVA Partisi Mersin Milletvekili Mehmet Emin Erkmen de konunun muhatabının DEDAŞ gibi görünse de asıl muhatabının devlet ve iktidar olduğunu kaydederek, bu uygulamalara son verilmesi gerektiğini belirtti.

Konuşmaların ardından açıklama alkışlar ile son buldu. (MA)

İlginizi Çekebilir

BM, İsrail-Lübnan sınırında kapsamlı savaşa karşı uyardı ve itidal çağrısı yaptı
Esad’ın özel danışmanı ‘gizemli’ trafik kazasında yaşamını yitirdi

Öne Çıkanlar