Eski astronot William Anders uçak kazasında öldü

DünyaGündem

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Apollo 8 misyonunda yer alan eski astronot William Anders, Seattle şehri yakınlarında uçak kazasında öldü.

Yetkililer 90 yaşındaki astronotu, kendisinin uçurduğu küçük bir uçağın Washington eyaleti açıklarında denize düştüğünü söyledi.

BBC Word’te yer alan habere göre Anders’in oğlu Greg, babasının cesedinin Cuma öğleden sonra bulunduğunu doğruladı.

Aileden yapılan açıklamada, “Aile perişan durumda. Harika bir pilottu. Özlenecek” denildi.

Apollo 8 görevinde ay modülü pilotu olan Anders, dünya’nın uzaydan çekilmiş en unutulmaz ve ilham verici görüntülerinden biri olan ikonik Dünya Doğuşu fotoğrafını çekmişti. 

Dünya’dan ayrılıp Ay’a ulaşan ilk insanlı uzay uçuşu olan 1968 misyonu sırasında Noel arifesinde çekilen fotoğraf, gezegenin çorak ay yüzeyinden ufkun üzerinde yükselişini gösteriyor.

Anders daha sonra bunu uzay programına yaptığı en önemli katkı olarak tanımladı.

O andan bahseden Anders şunları söyledi: “Bu kadar yolu Ay’ı keşfetmek için geldik ve keşfettiğimiz en önemli şey Dünya’ydı.”

Anders ayrıca, 24 Temmuz 1969’da Ay’a ilk inişe yol açan çabanın adı olan Apollo 11 görevinde yedek pilot olarakta görev yaptı.

Anders’in 1969’da uzay programından emekli olmasının ardından eski astronot, onlarca yıl boyunca büyük ölçüde havacılık endüstrisinde çalıştı. Ayrıca 1970’lerde bir yıl boyunca ABD’nin Norveç Büyükelçisi olarak görev yaptı.

Ancak kendisi en çok Apollo 8 görevi ve uzaydan çektiği ikonik fotoğrafla hatırlanıyor.

/BBC Word/

 

İlginizi Çekebilir

AB Seçimleri: Avrupa bankalarını bekleyen riskler neler?
Almanya’nın Tel Aviv Büyükelçiliği önünde eylem yapanlar gözaltına alındı

Öne Çıkanlar