Fransa: Aşırı sağcılar seçimi kazandı; Macron, Meclisi feshettiğini açıkladı

DünyaGündem
🔴 Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Avrupa Parlamentosu seçimlerindeki ağır yenilginin ardından Meclis’i feshettiğini duyurdu. Macron, ülkenin 30 Haziran ve 7 Temmuz’da seçime gideceğini açıkladı.

Anketlere göre, 28 yaşındaki Jordan Bardella liderliğindeki aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi (RN) Fransa’da %31,5 gibi ciddi bir oy oranı elde etti. Fransa’da ilk kez bir parti 1984’ten bu yana yapılan Avrupa seçimlerinde %30’undan fazla oy alıyor.

En önemlisi, bu oran, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Yeniden Doğuş Partisi’nin (%15,2) kazandığı oy miktarının iki katı. Aynı zamanda Macron’un liberal sağ partisi Sosyalist Parti’yi (PS) az farkla geçip ikinci sırayı alarak çifte utanç yaşamaktan kurtuldu.

Bu seçimlerde Raphael Glucksmann’ın geçtiğimiz ay sergilediği AB yanlısı duruşuyla liderlik ettiği sosyalistlere destek artarken, merkez sağ Avrupa’yı Yenile Grubu (RE) baş adayı, 38 yaşındaki Avrupa Parlamentosu üyesi Valérie Hayer, partiye ve seçmenlere etkileme konusunda büyük ölçüde başarısız olmuştu.

/voa-euronews/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

İspanya’da muhafazakarlar çok az farkla kazandı
İsrail Savaş Kabinesi üyesi Gantz istifa etti

Öne Çıkanlar