Güler: Suriye’de yeni bir anayasa ve seçim sonrası çekilebiliriz

GündemPolitika

Türkiye Milli Savunma Bakanı Güler, Suriye’den çekilme şartlarını tek tek sıraladı. Güler, Suriye’de yeni bir anayasa yapılması ve kapsamlı bir seçim sonrasında çekilebileceklerini ifade etti.

Bakan Güler, EFES-2024 Tatbikatı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Güler, Suriye konusunda daha önce de dile getirilen şartları sıralayarak, “Gerekirse çekilmeyi düşünürüz” dedi.

Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür’ün bugün yayınlanan yazısına göre Bakan Güler şunları söyledi:

“Sözde seçim çalışmalarının Suriye’nin toprak bütünlüğü açısından kabul edilemez bir durum olduğunu; bölgede huzurun ve barışın sürdürülebilmesi açısından olumsuz etkiler doğuracağını başından beri vurguladık. Böyle bir durumun kabul edilmesi söz konusu olamaz. Milli güvenliğimiz ve komşularımızın toprak bütünlüğü hilafına herhangi bir oldubittiye fırsat vermeyeceğimizi bir kez daha altını çizerek vurguluyorum.

Suriye rejimiyle görüşmeler sadece İran, Türkiye, Suriye ve Rusya olarak dörtlü yapılıyor. Amacımız, Suriye’de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı temelinde siyasi bir çözüme ulaşılmasıdır. Kapsayıcı bir Anayasa’nın kabulü, serbest seçimlerin yapılması, kapsamlı bir normalleşme ve güvenlik ortamının sağlanması konusunda destek vermeye hazırız ve bunlar yapıldıktan ve sınırlarımızın güvenliği tam olarak sağlandıktan sonra gerekirse çekilmeyi düşünebiliriz.”

“Operasyon hazırlığı yok, operasyon var”

Bakan Güler PKK’ye karşı Kürdistan Bölgesi’nde operasyon hazırlığı olmadığını da ifade ederek şöyle devam etti:

“Operasyon hazırlığı yok; çünkü Türk Silahlı Kuvvetlerimiz her an hazır ve ihtiyaç duyduğu her an operasyon yapıyor. Eskiden üç komando tugayımız vardı. Kayseri, Bolu ve Siirt. Bu tugaylar kışın hazırlık yapar, bahar geldiğinde operasyonlara başlardı. Kar yağdığında da geri dönerlerdi. Onlar geri dönünce teröristler tekrar gelirdi. Bu her sene tekrarlanırdı.

Şimdi 20’den fazla komando tugayımız var ve hemen hepsi sahada. Temizledikleri yerlerde kalıyorlar. Yani geçmişte yürütülen ‘sınırlı hedefli ve süreli’ askeri harekâtların yerine bugün artık, ‘sürekli ve kapsamlı’ operasyonlarla terör örgütlerine büyük darbe vurulmakta ve terörle mücadelede büyük başarılar elde edilmektedir. Uyguladığımız bu ‘Terörle Mücadelede Yeni Güvenlik Konsepti’miz sayesinde terör örgütünü hareket edemez duruma getirdik. Örgüt eleman ve silah bulamaz, aktaramaz hâlde.”

 

/rd/

İlginizi Çekebilir

Zelenskiy: Batılı silahlarla Rusya içine saldırıya yakında izin verilecek
Fransa: Olimpiyat Oyunları’na saldırı planı engellendi

Öne Çıkanlar