Zelenskiy: Batılı silahlarla Rusya içine saldırıya yakında izin verilecek

DünyaGündem

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Batılı müttefiklerden sağlanan silahlarla Rusya içinde saldırı gerçekleştirmelerine izin verilmesinin sadece bir zaman meselesi olduğunu söyledi.

İsveç’teki İskandinav Zirvesi’nde konuşan Zelenskiy Rusya’nın Ukrayna topraklarında saldırı düzenlemesini “taktiksel bir avantaj” olarak değerlendirerek Ukrayna’nın bunu Rusya topraklarında yapamamasının “normal olmadığını” belirtti.

“Rusya topraklarında Batılı ülkelerden tedarik ettiğimiz silahların kullanılmasının bir zaman meselesi olduğunu düşünüyorum.” diyen devlet başkanı, “Aksi takdirde, sadece kendi topraklarında kalabilecekleri ve şu anda olduğu gibi sınır hattından bize saldırıp öldürebilecekleri için bu adil bir barışla ilgili değildir.” dedi.

Cuma günü iki Amerikalı yetkili isimlerinin açıklanmaması kaydıyla Washington yönetiminin “sadece Harkiv’i savunmak için” Ukrayna’nın Rusya’ya Amerikan silahları ile saldırmasına ‘yeşil ışık’ yakacağını belirtmişti.

Yetkililer ayrıca Beyaz Saray’ın ABD silahlarının Rusya’yı hedef almak için kullanılmaması yönündeki politikasının değişmediğine dikkat çekti.

Ukraine’s President Volodymyr Zelenskiy on his country’s defence capabilities

Çekya’nın başkenti Prag’da konuşan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise Rus saldırganlığına Ukrayna’da göz yumulmasının diğer saldırgan ülkeleri de “cesaretlendireceğini” belirterek, bu durumun sadece Ukrayna ile sınırlı kalmayacağını vurguladı.

Washington’un yeşil ışığı’ Ukrayna’nın en büyük ikinci silah tedarikçisi olan Almanya’da da olumlu yankı buldu.

/euronews/

İlginizi Çekebilir

Rusya kadın örgütünü ‘yabancı ajan’ ilan etti
Güler: Suriye’de yeni bir anayasa ve seçim sonrası çekilebiliriz

Öne Çıkanlar