Güney Kore’de seçim: Muhalefetteki liberal partiler Meclis’te çoğunluğu yakalayacak

DünyaGündem

Güney Kore’de ilk sandık çıkış anketleri parlamento seçimlerinde liberal muhalefet partilerinin büyük bir zafer kazandığına işaret ediyor.

Güney Kore’nin üç büyük televizyon kanalı tarafından yapılan ortak sandık çıkış anketlerine göre ana muhalefetteki Demokrat Parti ve diğer muhalefet partileri 300 üyeli Ulusal Meclis’te toplam 183-197 sandalye kazanıyor.

Anketler, iktidardaki Halk Gücü Partisi kanadının ise 85-100 milletvekili çıkaracağını öngörüyor.

Tahminlerin doğrulanması durumunda, muhafazakar Devlet Başkan Yoon Suk Yeol’un geriye kalan 3 yıllık görev süresini muhalif bir meclis ile yürütmesi gerekecek.

Seul merkezli Başkanlık Enstitüsü Direktörü Choi Jin, Halkın Gücü Partisi’nin seçimi kaybetmesi durumunda Yoon’un devlet işlerinde “tek bir adım bile atmakta” zorlanacağını vurguladı.

Kyung Hee Üniversitesi Pan-Pasifik Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü’nün eski dekanı Chung Jin-young da muhalefetin parlamentoda çoğunluğu yakalaması durumunda ülkenin gelecek üç yıl boyunca siyasi bir “çıkmaza” gireceğini zira iktidar ve muhalefet partilerinin birbirleriyle anlaşamayacağını ifade etti.

İktidar ve muhalefet arasında küfürlü söylem ve hakaretler

Şu anda muhalefetteki Demokrat Parti’nin başkanı olan Lee, Yoon’un politikalarını sert bir dille eleştiriyor ve yeni bir başkanlık yarışına girmeyi planlıyor. Lee, siyasi amaçlı olduğunu ve Yoon hükümeti tarafından itildiğini savunduğu bir dizi yolsuzluk soruşturmasıyla karşı karşıya.

Seul’deki bir mahkemede görülecek yolsuzluk davası öncesinde konuşan Lee, seçmen ve  muhaliflerin bastırılması için savcıların kullanıldığını ileri sürerek Yoon hükümetini sandıkta cezalandırmaya çağırdı. Oylamadan önce Lee, “Sizden ciddiyetle halka ihanet eden ve karşı gelen bir hükümet hakkında karar vermenizi istiyorum” dedi.

Bu sene başında Yoon hükümetinin doktor sayısını artırmak için tıp fakültelerindeki öğrenci sayısını artırmak için adımlar atması doktorların sert grevleri ile karşılaşmıştı.

 

/euronews/

İlginizi Çekebilir

Demirtaş’ın Kobani Savunması kitaplaştırıldı: Onurlu Yaşam Davası
Medet Serhat’ın mezarına çirkin saldırı

Öne Çıkanlar