Hac ibadeti de artık yapay zeka, robotlar ve dronlarla yapılıyor

DünyaGündem

Suudi Arabistan hac mevsiminde yapay zeka, robotlar ve dronlarla hizmet veriyor. Müslümanların büyük buluşması’ olarak nitelendirilen ve 1,5 milyondan fazla hacı adayının gerçekleştireceği Arafat ziyaretinde hacıları herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için yapay zeka ve dronlar takip edecek.

Hacılar ibadet ederken teknoloji ile bir arada yaşamanın faydalarından da yararlanacaklar.

Suudi Arabistanlı yetkililerden edinilen bilgiye göre, herhangi bir olumsuzluk veya izdiham yaşanmaması için alınan birçok tedbirin arasında, yapay zekan,dron, robot ve helikopter kullanımı da bulunuyor.

Mekke’nin yaklaşık 25 kilometre doğusunda yer alan Arafat, helikopterler ve dronlarla havadan takip edilecek. Alınan görüntülerin anlık incelenerek olası bir olumsuzluğun önüne geçilmesi hedefleniyor.

“Akıllı robot” Zumba da görev alacak

Arafat’ta bu yıl yeni bir uygulamanın da hayata geçirileceği belirtildi.

Geçen sene ilk kez pilot olarak uygulanan proje kapsamında, bölgede elektrikli skuterler de hacılara hizmet verecek. Cep telefonlarına indirecekleri uygulamayla araçları kullanabilecek hacılar, Müzdelife-Mina ve Mescid-i Haram arasında bundan yararlanabilecek. Engelli veya yaşlı hacılar için özel elektrikli araçlar da bölgede görev yapacak.

Öte yandan, yapay zekaya sahip robotların da hacı adaylarına ve umre yapacak ziyaretçilere hizmet vermesi planlanıyor. Yapay zeka interaktif hizmet robotu Zumba’nın, ziyaret alanlarında hacı adaylarının yönlendirilmesine katkı sağlayacağı ifade ediliyor.

/Ajans/

 

İlginizi Çekebilir

Hakan Tahmaz: Tehlike CHP’nin diyalog masasında stratejisinin olmaması
Erbil-Duhok kara yolundaki bir depoda yangın çıktı

Öne Çıkanlar