Hatun: Kayyım atama amacıyla belediyelerimiz kriminalize ediliyor

GündemPolitika

 Yeni Şafak gazetesinin asılsız iddialarına tepki gösteren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Doğan Hatun, “Diz çökmemizi istiyorsunuz ama bizi halk seçti. Ancak halkın önünde diz çökeriz” dedi. 

Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜMBEL-SEN) Diyarbakır Şubesi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları ile meclis üyeleri, iktidara yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak Gazetesi’nin belediye hakkında ortaya attığı iddialara ilişkin belediye önünde açıklama yaptı. “Yalana, iftiralara ve kayyımlara geçit yok” pankartının açıldığı açıklamaya, çok sayıda emekçi katıldı. Açıklamada sık sık, “Kayyımlar, baskılar, sürgünler bizi yıldıramaz” ve “Çamur medya hesap verecek” sloganları atıldı.

TÜM BEL-SEN Şube Eşbaşkanı Mehmet Candar, gazetesinin birkaç gündür üst üste yaptığı “asılsız ve gerçek dışı” haberlerle Amed Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerinde çalışan üyelerine yönelik iftiralarda bulunduğuna dikkat çekti. Candar, “Colemêrg halkının demokratik iradesini gasp eden siyasi iktidar talimatlı yandaş medya aracılığıyla diğer belediyelere de kayyum için algı operasyonları yapmaktadır. Belediyeleri kriminalize ederek kayyum atanmasına zemin hazırlamaya girişen gazetesinin, geçmişte kayyımların atandıktan sonra ilk hedef seçtiği sendikamız ve üyelerimizi asılsız, gerçek dışı haberlerine konu edip, hedef haline getirmeye çalışmasına çok şaşırmıyoruz” dedi.

 ‘BELDİYELER ŞAİBE ALTINA ALINMAK İSTENİYOR’

 Kayyım atandıktan sonra emekçilere yapılan hukuksuzluklara değinen Candar, kayyımların amacının belediyeleri halktan uzaklaştırmak olduğunu ifade etti. Candar, kayyımların bir diğer amaçlarının yolsuzluklara karşı duran emekçileri belediyeden uzaklaştırmak olduğuna işaret ederek, asılsız iddialarla kayyımların meşrulaştırılmak istendiğine dikkat çekti. Candar, “Demokrasiye darbe yapılmasına bahane yaratmaya çalışmak için asılsız ve gerçek dışı haberler yapan bu gazeteyi kınıyoruz. Sendikamız ve üyelerimiz hakkında yapılan bu yalan haberleriyle, bilinçli olarak halkı yanıltmaya çalıştıkları için suç işleyen bu gazete hakkında hukuki işlem yapılması için suç duyurusunda bulunuyor, adaletten yana gerçek hakimleri göreve davet ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

HATUN: KAYYIM ATAMA ÇABASIDIR

3 Haziran’da Hakkari Belediyesi’ne atanan kayyıma işaret eden Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Doğan Hatun, kayyımla halkın iradesinin yok sayıldığını belirtti. Hatun, “Belediyelerimizi kriminalize ederek, seçilmiş arkadaşlarımızı zan altında bırakarak, kayyım atama çabası olduğunu biliyoruz. Neredeyse bütün bürokratlarımız yıllardır burada hizmet üretiyor. Her yönetim kendi kadrosuyla çalışmak ister. Bu bizim en doğal hakkımız. Kayyım döneminde çalışan hiçbir bürokratla çalışmak istemedik. Çünkü onlar bütün usulsüzlüklerin mimarıdır. Bu halk, programımızı beğendiği için ve sözlerimize inandıkları için bize oy verdi. Sizler kayyım atayasınız diye değil. Diz çökmemizi istiyorsunuz ama bizi halk seçti ancak halkın önünde diz çökeriz. Haberleri yapan kişi hakkında haberleri yapan gazeteci hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduk. İçişleri Bakanı’nı belediye mevzuatına uymaya davet ediyorum. Bu siyasi kararlar halk nezdinde size zarar veriyor, bize değil. Sizi anayasaya uymaya davet ediyoruz” çağrısında bulundu.

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

AKP’den DEM Parti belediye başkanlarına: İstifa ederseniz kayyım gelmez
Amerika, Azov Taburuna silah yasağını kaldırdı

Öne Çıkanlar