AKP’den DEM Parti belediye başkanlarına: İstifa ederseniz kayyım gelmez

GündemPolitika

Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasının ardından, AKP’li bazı ilçe yöneticilerinin DEM Parti’den seçilen belediye başkanlarıyla görüştüğü ortaya çıktı. 

Politik Yol’dan Altan Sancar‘ın haberine göre görüşmede ‘zayıf halka’ olarak nitelendirilen belediye başkanlarına “İstifa ederseniz kayyım gelmez” dediği iddia edildi.

DEM Partili Hakkâri Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış, 3 Haziran tarihinde gözaltına alınmış ve belediyeye kayyım atanmıştı. Akış daha sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilmiş ve kendisine 19 yıl altı ay hapis cezası verilmişti.

Kayyım kararına DEM Parti’den tepkiler devam ederken, AKP ve MHP kanadından uygulamanın devam edeceği mesajları gelmişti.

Başkanlar, aile ilişkileri üzerinden etki altına alınmak istedi

AKP kaynaklarından edinilen bilgilere göre iktidar partisi, DEM Parti’den seçilen belediye başkanlarını yakından incelemeye alarak, bazı isimlerle görüştü ve yeni görüşmeler planlandı.

Buna göre görüşülen belediye başkanı ve bazı meclis üyelerine ‘kayyım atamalarının devam edeceği’ söylendi.

Görüşülen ve görüşülecek isimler, daha çok ‘aile ilişkileri’ üzerinden etki altına alınmak istendi.

Başkanlara “İstifa etmeniz ve ayrılmanız halinde kayyım olmaz” mesajı verilirken, AKP’ye katılmaları teklif edilmedi. AKP’liler görüşmelerin sonuçlarını üstlerine de bildirdi.

DEM Parti kaynakları da bazı belediye başkanlarıyla görüşüldüğüne dair bilgilerin kendilerine geldiğini söyledi.

Görüşmeleri ‘şantaj’ olarak nitelendiren DEM Partililer, AKP’nin ‘devlet gücüyle seçim sonuçlarını değiştirmek istediğini’ söyledi.

İlginizi Çekebilir

‘Barış İçin Akademisyenler Bildirisi’ni paylaşmak halen suç
Hatun: Kayyım atama amacıyla belediyelerimiz kriminalize ediliyor

Öne Çıkanlar