HDP Kongresi / Buldan: Çözüm yolunu tıkayamazsınız

GündemPolitika

 HDP 4’üncü Olağanüstü Kongresi’nde konuşan Eş Genel Başkan Pervin Buldan, mücadelelerini büyüteceklerini belirterek, “ İmralı’da Sayın Öcalan’a mutlak tecrit uygulayan devlet aklı bilsin ki çözümün ve barışın yolunu asla tıkayamazsınız” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 4’üncü Olağanüstü Kongresi, Dünya Ticaret Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. Hakkında kapatma davası açılan ve aktif çalışmaları yeni dönemde Yeşil Sol Parti’ye devretmeye hazırlanan HDP, kongre salonuna “Umudu büyütüyoruz”, “Hêvî em in” yazılı pankartlar astı. 

 Kongrenin açılış konuşmasını yapan HDP eski Milletvekili Murat Çepni, “Herkes bizim içe kapanmamızı bekliyor. Ama biz kazanmak için buradayız. HDP’nin tarihi bunun tarihidir” dedi.

Kongre divan başkanlığına oy birliğiyle Emirali Türkmen ve Halide Türkoğlu seçildi. Divan kongreyi, Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen bir soruşturma kapsamında ifade vermek üzere 22 Ağustos’ta Gever’den (Yüksekova) Colemêrg’e giden ve trafik kazasında yaşamını yitiren Barış Anneleri Adalet Safalı, Perişan Akçelik ve oğlu Cihan Akçelik’e adadı.

Divan seçimi ardından demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşu yapıldı. 

 Kongrede daha sonra HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar konuştu. 

 BULDAN: ONLARA SÖZÜMÜZDÜR

 İlk olarak kürsüye çıkan Buldan, “Buradan, bu kürsüden cezaevindeki arkadaşlarınıza, sürgünde ve aramızda olmayan bütün arkadaşlarımıza selamlarımızı gönderiyoruz. Sevgili Deniz Poyraz şahsında bu mücadelede yaşamını yitiren bütün yoldaşlarımızı saygıyla, minnetle anmak istiyorum. Hakkari’den Van’a giderken trafik kazası geçiren Barış Anneleri Perişan Akçelik ve Adalet Safalı annemize rahmet diliyorum. Kongrelerini barış mücadelesi yürüten barış annelerimize affettiklerini söyleyen buradan ifade ediyorum. Onlara sözümüzdür bu mücadele bu topraklara barış gelene kadar, annelerimizin gözyaşı dinene kadar kayıp annelerinin çocuklarına kavuşana kadar bu mücadele mutlaka devam edecek bu topraklarda barış, annelerimizin eliyle gerçekleşecek” ifadelerini kullandı. 

 

‘BU FİDANA GÖZ DİKENLER, MÜCADELEYİ BİTİREMEYECEK’

 Buldan, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu kongreyi gerçekleştirirken küçük bir kongre yaptığımızın bir değişikliğe, dönüşüme gittiğimizin farkındayız ama HDP toprağa düşen cemre gibi umudun içinde filizlenen bir sevgi fidanıdır. Bu fidanı yıkmak isteyenler, bu fidana göz dikenler, bu toprağın içinden fışkıran bu cemreyi yok etmeye çalışanlar iyi bilsinler ki, operasyonlarla kayyımlara, kayyım darbeleriyle, kumpas davalarıyla, kapatma davalarıyla bu mücadeleyi bitiremeyeceklerini bilsinler. Bütün bu operasyonlara karşı dimdik ayakta olduğumuzu görsünler, bilsinler. Mücadelemiz her yerdedir, meydanlardadır, sokaklardadır, tarlalardadır, cezaevlerindedir, mahkeme salonlarındandır ve bu ülkede barışı talep eden, demokrasiyi savunan her insanın yüreğindedir, kalbindedir. Yaşamın her alanındadır. O yüzden diyoruz ki bizleri bitirmeye çalışanlara bizleri yok etmeye çalışanlara dimdik ayakta olduğumuzu göstermenin bir andıdır. 

 

DİZ ÇÖKMEDİK

 Fırtınalara karşı hem direndik hem de mücadele ettik. Umudu çoğalttık asla vazgeçmedik,  geri adım atmadık, bir an bile tereddüt etmedik. Tıpkı Mehmet Sincar gibi, Musa Anter gibi, Vedat Aydın gibi, bu ülkede yaşamını yitiren bütün yitiren yoldaşlarımız gibi, İbrahim Ayhanlar gibi, dimdik ayakta durduk, bir an bile tereddüt etmedik. HDP’yi anlamayanlar mücadele geçmişine bakarak nasıl dimdik ayakta olduğumuzu görürler. Bize karşı çökertme planı uygulayanlar da gördü ki diz çökmedik ama onların çökertme planları çöktü, çökmeye devam ediyor. 

 

ÇÖZÜMÜN YOLUNU TIKAYAMAZSINIZ

 Ülke olarak ağır bir süreçten geçtiğimizin farkındayız. Ülkenin her alanında krizlerin ve kaosların ortaya çıkmasının birçok nedeni vardır. Kürt sorunu, eşitlik sorunu, tecrit sorunu, kayyım darbesi, kadın kırımı, talan sorunu, yolsuzluk sorunu, gerçek adalet ve gerçek demokrasi sorunu, bu ülkenin başlıca sorunlarının başında gelir. Bunun için mücadeleyi büyütmek dimdik ayakta tutmak, bu sorunları gidermek açısından oldukça önemlidir. HDP bunun için kurulmuş bir partidir. Onurlu barış mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Kürt sorununun demokratik yollarla çözümü müzakere ve diyalog yollarıyla çözülmesi için mücadelemize daha sıkı sarılıp bu mücadeleyi büyüteceğiz. Mutlak tecrit karşısında mücadeleyi daha kararlı yürüteceğimizin sözünü veriyorum. İmralı’da Sayın Öcalan’a mutlak tecrit uygulayan devlet aklı bilsin ki çözümün ve barışın yolunu asla tıkayamazsınız. Biz tecridi mücadelemizle yıkacağımızın sözünü bir kez daha haklarımıza vermek istiyoruz. 

 

MÜCADELEYİ BÜYÜTECEĞİZ

 Barışta ısrar eden bir halka karşı tecrit uygulanmasını kabul etmiyoruz. Çünkü Sayın Öcalan’a uygulanan tecrit aynı zamanda barışa, demokrasiye, ülkenin geleceğine uygulanan bir izolasyondur, tecrittir. Bu ülkede bütün halkların, kimliklerin, inançların, anadil hakkı ve inanç özgürlüğü için mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğimizi belirtmek istiyorum. Engelli arkadaşlarımızın mücadelesinde yanlarında olacağız. Kürdün, Alevi’nin, Ermeni’nin, Süryani’nin, Êzidî’nin, Roman’ın, Çerkes’in, Laz’ın, Pomak’ın hakları için mücadeleyi daha da büyüteceğimizin sözünü veriyoruz. Sivil demokratik çoğulcu bir anayasanın bu ülkede yer bulmasının mücadelesini vereceğimizin sözünü veriyorum.  Yoksulluk ve sefalet dayatmasına karşı eşit bölüşüm için emeğin hakkı için emekçilerle 1 Mayıs’ta olduğu gibi yürümeye işçinin emekçinin yanında olacağımızın sözünü veriyoruz. Kayyım rejimine karşı büyük bir mücadele yürüyeceğimizi, kayyumları sandıklarda da meydanlarda da yok edeceğimiz sözünü veriyoruz. Doğanın talanı karşısında Cudi’de, Akbelen’de bir ağacın direnci gibi dirileceğimizin sözünü veriyorum. Bu yüzden gerçek muhalefet odağı olan HDP’nin temsil ettiği çizgi bu meselelerin özünde yatıyor. 

 Kürt halkını tanımayan ve onların her kesimi ve temsilcisini tanımayanlara karşı birlik ve beraberlik içinde olmaya davet ediyorum. Demokratik birliğin kaçınılmaz olduğunu önemle belirtmek istiyorum. Newroz duruşuyla, iradesiyle birlik olalım, bu ülkede Kürt halkını yok sayanlara karşı, Kürt halkını bitirmeye çalışanlara karşı, dilimizi, kültürümüzü inkar edenlere karşı Kürt halkının birliğini zaman yaymadan kuralım ve buna öncülük edelim. Her bijî yekitiya gelê kurd diyene kadar bu mesele üzerinde duralım. Sevgili kadınlar HDP gerçek bir kadın partisidir. Kadınlar HDP ile büyük kazanımlar elde etti ve çok büyük mücadeleler elde etti. Elbette büyük kazanımlarımız oldu. Tarih kadınlarla yol alacak kadınlar yaşamın her alanında öncülük etmeye yol almaya yol aramaya devam edecek. İnsanlara cesaret vermeye devam edecek. Her ne olursa olsun kadınlar artık durdurulamayacak bir değişim gücüdür. Değiştireceğiz, inşa edeceğiz ve kazanacağız. Jin jiyan azadî sloganını dünyanın her yerinde dillendirip yankılandıracağız.

 

BU YOLDA YÜRÜMEYE ANT İÇTİM

 Bu çatı altında mücadele yürütmekten HDP fikriyatının bir emektarı, bir ferdi olmaktan her zaman büyük bir onur duydum. Bu dava son nefesini verenlerin dahi borçlu gidiyorum diyenlerin davasıdır. İşte ben de son nefesimi verene kadar mu mücadelenin bir ferdi olarak, sizlerle birlikte mücadele etmeye, bu yolda yürümeye ant içtim, bu mücadelenin parçası olmaya ant içtim. Bizler her zaman şunun farkındaydık; ne yaparsak yapalım az kalır eksik kalır. 5 yıla yakındır bu partide eş başkanlık görevini sürdürüyorum. Şimdi büyük bir değişim ve dönüşüm zamanıdır dedik. Son seçimde aldığımız oy hiç birimizin kabul edeceği bir oy değildir. Yeterli değildir, eksiktir, azdır. Eleştirilerinizi gözden geçirme adına, buluşmalarımızı, toplantılarımıza, halk ile bir araya gelmeyi, yapılarımızla, il ve ilçe yöneticilerimizle, kadın ve gençlik meclislerimizle, parti meclisimizle, halkımızla yaptığımız buluşmaların sonucunda bugün 4. Olağanüstü Kongremizi gerçekleştiriyoruz.

 Bana yoldaşlık eden, bütün süreç içinde yanımda olan, bana arkadaş olan, bana can, olan yol gösteren başta cezaevindeki arkadaşlarımız olmak üzere, kadın arkadaşlarıma, barış annelerine, halkıma bütün arkadaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Her daim yanında olacağımın sözünü veriyorum. Bu onurlu mücadele kesinlikle kazanacaktır. Zalimler kaybedecek, mazlumlar kazanacaktır. Hepimizin yolu açık olsun. An serkeftin an azadi an azadi.”

 

Kongre HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın konuşmasıyla devam ediyor. 

 

/Mezopotamya Ajansı/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Köln’de Cumartesi Anneleri ile Dayanışma Eylemi düzenlendi
Avrupa Birliği göçü nasıl sınırlandırmayı planlıyor

Öne Çıkanlar