Köln’de Cumartesi Anneleri ile Dayanışma Eylemi düzenlendi

GenelGündem

Almanya’nın Köln kentinde Cumartesi Anneleri ile dayanışma eylemi düzenlendi.

Almanya’da faaliyet gösteren Dayanışma’nın Sesi Derneği (Stimmen der Solidaritat), TÜDAY, Kultur Forum ve Tehdit Altındaki HalklarToplumu (GfbV) tarafından ortak olarak düzenlenen Cumartesi Anneleri ile Dayanışma Eylemi,  Köln’ün Dom Kilisesi yanında bulunan RoncalliPlatz’da yapıldı.
Eyleme Türkiye’de gözaltında kayıp edilen HüseyinToraman, Hasan Ocak, Seyhan Doğan ve Davut Altınkaynak’ın yakınları da katıldı.

Gözaltında kaybedilenlerin fotoğraflarının taşındığı eylemde söz alan Naciye Alpay, Cumartesi Annelerinin Türkiye’de uzunca bir süredir devam eden mücadele tarihini hatırlattı. Alpay konuşmasında annelerin taleplerine destek vererek, ‘Kayıplar bulunsun, faillerden hesap sorulsun’ ifadelerini kullandı.

Ardından Cumartesi Eylemi için hazırlanan basın açıklaması Hasan Ocak’ın kardeşi Aysel Ocak tarafından okudu.

Eylemde söz alan Seyhan Doğan ve Hüseyin Toraman’ın yakınları ise “Cumartesi Anneleri buluşması ne kadar hak temelli ve insani ise onlara yapılan saldırılar bir o kadar insanlık ve hukuk dışıdır. Cumartesi Anneleri’nin toplanma hakkına müdahale sonlandırılsın, failleri bulunsun ve yargılansın istiyoruz” dedi.

 

/etha/

İlginizi Çekebilir

Behice Feride Demir: Evin Hapishanesi
HDP Kongresi / Buldan: Çözüm yolunu tıkayamazsınız

Öne Çıkanlar