HDP: Seçim operasyonları ve sandığa darbe iktidarı kurtaramayacak

GündemPolitika

HDP, bugün 8 ilde ESP’ye yönelik olarak başlatılan operasyon ile ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklama şöyle:

”Halk desteğini ve toplumsal meşruiyetini yitiren AKP-MHP iktidarı, seçime sayılı günler kala siyasi operasyonlara hız verdi. Diyarbakır’da partimize, gazetecilere, sanatçılara ve avukatlara yönelik başlatılan operasyon dün Ankara’da bu sabah da İstanbul’da genişletilerek sürdürülüyor. Göz altına alınanlara bileşen partimiz ESP’nin Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, Yeşil Sol Parti milletvekili adayları, ESP üyeleri ve muhalif gazeteciler de eklendi.

Daha önce ifade etmiştik, bir kez daha vurgulayalım: Bu gözaltı dalgaları Türkiye seçmeninin iradesine karşı kurulan bir kumpastır. Bu saldırılar iktidarın seçim operasyonlarıdır, seçmen tercihini darbe olarak nitelendirenlerin halk iradesine darbe girişimidir, sandıkları çalmaya yönelik organize bir hazırlıktır. Bu siyasi darbenin hedefinde iktidarı koltuğundan edecek olan partimiz ve bileşenlerimiz ile iktidarın topluma karşı işlediği suçları deşifre eden muhalif gazeteciler ve demokratik kamuoyu bulunmaktadır. Kolluğu ve yargıyı partimize ve muhaliflere karşı seçim kampanyasına dahil eden, her türlü kumpas ve hileyle bu operasyonları sürdüren iktidar partisi ve onun Suç İşleri Bakanı, Türkiye için bir seçim güvenliği sorunu haline gelmiştir. Yargı ve kolluk, seçimlere müdahale ederek suç işlemektedir.

Partimiz, bileşenlerimiz ve Türkiye’deki mücadele güçleri bu darbeye karşı sonuna kadar direnecektir. Ne kayyım darbesine boyun eğdik ne de bugün geliştirilen seçim darbesine boyun eğeriz. Halk iradesini ve tercihlerini “darbe” olarak nitelendiren iktidar ve Suç İşleri Bakanı’nın yürüttüğü bu ahlaksız operasyonları durduracak gücümüz de kararlılığımız da var. İktidar seçim operasyonları ve sandık darbesiyle kendisi için yaklaşan tarihi yenilgiden kurtulamayacaktır. Çünkü halk iradesi, darbecilerin ve kumpasçıların ayak oyunlarından her zaman daha büyüktür.

Tüm siyasi partilere, muhalefete ve demokratik kamuoyuna çağrımızdır:
Bu seçim kumpasının önünde durun! Bu, hepimizle ilgilidir. Bu operasyon ve kumpas siyaseti, sandıkları ve halk iradesini çalma operasyonudur. Gözdağı operasyonlarına karşı sessiz kalındıkça da bu faşizan sarmal genişleyerek bütün kesimleri hedef alacaktır. 31 Mart Yerel Seçimlerinden sonra başlatılan kayyım darbesi nasıl ki sadece bizim belediyelerimizle sınırlı kalmayıp bir yöntem ve yönetim biçimine dönüştüyse, seçim darbesi de aynı şekilde başladığı yerde kalmaz. Bu nedenle herkesi bu zulüm ve baskı rejimi karşısında birlikte durmaya davet ediyoruz.”

Halkların Demokratik Partisi
Merkez Yürütme Kurulu

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Fırat Aydınkaya: Guha’ya Saygı; “Tarihinizi Alın Başınıza Çalın”
Yüksekdağ: 2023 seçimleri, Türkiye halklarının kaderini tayin etme seçimidir; enkazdan çıkış ve kurtuluş seçimidir

Öne Çıkanlar