PCS Sözcüsü Ferid Azad, ‘örgüt ’ suçlamasıyla tutuklandı

GenelGündem

Kürtçe ile ilgili çalışmalarıyla öne çıkan Bağımsız Gençlik Platformu Sözcüsü Ferid Azad ile platform üyesi Behçet Çiftçi “silahlı terör örgütüne üye olma” suçlamasıyla tutuklandı.

Bağımsız Gençlik Platformu (Platforma Ciwanên Serbixwe- PCS), iki gün önce sosyal medya platformu X üzerinden Diyarbakır’daki merkez binaları ve bazı üyelerinin evlerine saat 05.00 sularında polisin baskın düzenlediğini duyurmuştu.

Açıklamada platformun sözcüsü Ferid Azad’ın ve 3 üyenin gözaltına alındığı kaydedilmişti.

Sosyal medya üzerinden bir paylaşım yapan PCS üyesi Abdurrahman Şerwani, Mersin 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla Ferid Azad ile Behçet Çiftçi’nin “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla tutuklandığını bildirdi.

Azad ve Çiftçi’nin tutuklanmasına dair mahkeme kararı

Öte yandan platform üyeleri Mehmet Yücel ile Ahmet Tepebaşı’nın da adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi.

Şerwani kararı kabul etmediklerini, kendilerine haksızlık yapıldığını, hiçbir parti ya da örgütle organik herhangi bir bağlantıları olmadığını ve bu tür suçlamaların gerçeklikten uzak olduğunu belirtti.

PCS kimdir?

Bağımsız Gençlik Platformu (PCS) üyeleri Kürtçe’nin kullanımına ilişkin aktiviteleriyle öne çıkan bir oluşum.

Platform, Diyarbakır’da geçtiğimiz yılın Aralık ayında yaptıkları açıklamada hayatları boyunca Kürtçe dışında başka bir dilde konuşmayacaklarına dair yemin etmişlerdi.

PCS üyeleri, geçtiğimiz Nisan ayında da Diyarbakır’da sokaklarında Kürtçenin yaygın kullanılmasını teşvik amacıyla bir sokak gösterisi düzenlemişlerdi. 

/rd/

İlginizi Çekebilir

İran: 55 kadın tutsak Şerife Muhamedî için açlık grevine başladı
Yeneroğlu: 9. Yargı Paketi acil ihtiyaçlara cevap vermiyor

Öne Çıkanlar