İran: 55 kadın tutsak Şerife Muhamedî için açlık grevine başladı

🔴 Tahran’daki Evin Cezaevi’nde tutulan 55 siyasi kadın tutsak, aktivist Şerife Muhamedî’ye verilen idam cezasını protesto etmek amacıyla açlık grevine başladıklarını duyurdu…

  İran’da Tahran’ın kuzeybatısındaki Evin Cezaevi’nde tutulan kadın tutsaklar, Reşt kentindeki Lakan Cezaevi’nde tutulan aktivist Şerife Muhamedî’ye verilen idam cezasını protesto etmek ve ona destek vermek amacıyla açlık grevine başladı.

 Ne olmuştu? 

Şerife Muhamedî, İran rejim güçleri tarafından Komele Partisi ile bağlantılı olduğu iddiasıyla gözaltına alınmış, 5 Aralık 2023’te İran istihbaratı tarafından İran’ın kuzeyindeki Reşt şehrinde tutuklanmıştı.

Reşt Devrim Mahkemesi, kadın aktivist Şerife Muhamedî’yi, “İran rejimine karşı silahlı isyan” iddiasıyla idam cezasına çarptırdı.

Öğretmenler Sendikası Konseyi, Şerife Muhamedî’nin gözaltında itirafçı olması yönünde baskı görmüş ve kabul etmediği için işkenceye maruz kaldığını duyurmuştu.

4 Temmuz’da Şerife Muhamedî’ye verilen idam cezasını doğrulayan Siyasi ve Sivil Tutsakları Koruma Kampanyası, bu cezanın sivil toplum aktivistlerine karşı bir savaş ve cezalandırma olduğunu belirterek cezanın iptal edilmesi ve Şerife Muhamedî’nin koşulsuz ve şartsız serbest bırakılması çağrısında bulunmuştu.

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

NATO, Orta Doğu’daki ilk ofisini Ürdün’de açacak
PCS Sözcüsü Ferid Azad, ‘örgüt ’ suçlamasıyla tutuklandı

Öne Çıkanlar