HDP Sözcüsü Günay: DEDAŞ işçilerin taleplerini yerine getirmelidir

GündemPolitika

DEDAŞ’taki işten çıkarmalara ilişkin HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ve Yeşil Sol Parti Milletvekillerinin katılımıyla açıklama yaptı.

Açıklamada konuşan Ebru Günay şunları söyledi: 

 

”DEDAŞ, Urfa, Mardin, Diyarbakır, Batman’da halka çöreklenmiş, halkın elektrik ve suyunu gasp eden şirket haline gelmiştir. Sıcaklığın 50 dereceyi bulduğu kentlerde yazın elektrik kesintileri gerçekleştirerek, ekonomisinin tarıma dayandığı kentlerde elektrik kesintileriyle tarlaların sulanmasını engelleyerek, çiftçinin emeğini gasp ederek, yıllardır bu topraklarda zulüm şirketine dönüşmüştür. Biz bu şirketin bir yandaş şirket olduğunu biliyoruz. Halkı ve çalışanlarının hakları yerine, yandaşın haklarını koruyan iktidar bir kez daha patronların yanında durduğunu göstermiştir. Günlerdir DEDAŞ çalışanları eylemdeler. Eylem gerekçeleri; asgari çalışma koşullarının düzeltilmesi, maaşlarının asgari ücretin üzerine çıkarılması, özlük haklarının tanınması, neredeyse cumartesi ve pazar dahil olmak üzere tüm tatil günlerinde çalıştırılmamasını talep ediyorlar.

 

Emek sömürüsüne karşı işçilerin yanındayız

 

DEDAŞ, Urfa milletvekilimiz Ferit Şenyaşar’ın işçi arkadaşlarımızla dayanışması esnasında yanında duran emekçi arkadaşlarımızı Kod 49 ile işten çıkarma tehdidinde bulunuyor. En hafif tabiriyle DEDAŞ’ın yaptığı ayrımcılıktır, yandaşlıktır. Ne olursa olsun, bizler, her bir vekil arkadaşımız, partili arkadaşımız, haksızlığın, zulmün, emek sömürüsünün yanında haklının yanında, mazlumun yanında durmaya devam edeceğiz. Hiçbir baskı ve tehdit bizim mağdurun yanında durmamıza engel olamayacaktır.

 

DEDAŞ işçilerin taleplerini yerine getirmelidir! 

 

DEDAŞ’ın yapacağı şey, işçilerin özlük haklarını tanımak, maaşlarına zam yapmaktır. İnsanların çalışırken bile açlık sınırında yaşadığı ekonomik krizde, KDV zamlarının, akaryakıt zamlarının alıp başını gittiği bir yerde zam istemekten daha doğal bir hak olamaz. İktidar ve yandaşları bu talepleri yerine getirmek yerine, hak talep edenleri sırf bizimle yan yana durdukları için işten çıkarma tehdidinde bulunuyor. Hiçbir işten çıkarma tehdidi işçi arkadaşlarımızın haklı davasına gölge düşüremez. 

 

Zalime karşı mutlaka kazanacağız 

 

DEDAŞ yetkilileri nasıl ki tarlalarda, evlerde elektrik kesintileri ile halkın yaşam ve sağlık hakkını engelliyorsa, çiftçinin emeğinin tarlada kurumasına neden oluyorsa işçinin emeğini de gasp etmeye çalışıyor; ama biz buna müsaade etmeyeceğiz. İşçi arkadaşlarımızla direnmeye sözlerimizi söylemeye devam edeceğiz. Bu haklı mücadelemizde zalime karşı mutlaka kazanacağız. 

 

İşçilerin direnişi faşizme müsade etmeyecektir

 

Buradan DEDAŞ yetkililerini uyarıyoruz; işiniz ayrımcılık yapmak değil, bir milletvekiliyle yan yana duran işçileri işten çıkarmak değil. Sizin işiniz bu topraklarda elektrik ihtiyacını karşılamak, işçilerin özlük haklarını tanımak, taleplerine kulak vermektir. Aksi halde bir yandaş olmaktan öteyle gidemeyeceksiniz. Bu topraklarda bütün yandaş patronlar kaybetmeye mahkumdur. Çünkü, işçi arkadaşlarımızın direnişi, halkımızın haklı mücadelesi hiçbir zulme, faşizme müsade etmemiştir, bundan sonra da etmeyecektir. 

 

Urfa Savcılığı işçileri tehdit edenler hakkında işlem başlatmalıdır

 

Yetkilileri de uyarıyoruz; grev, bir haktır, zam istemek bir haktır, sendikal mücadele bir haktır. Bunu engelleyenler suç işliyor. Urfa Savcılığı ve Emniyeti işçileri işten çıkarmakla tehdit edenler hakkında işlem başlatmalıdır. Burada anayasal bir bir suç işleniyor. Bu suça ortak olmayın. Bu suçu işleyenlerden mutlaka hesap soracağız. Bu ülkede hukuk ve adalet elbette tesis edilecek. Herkes bağımsız, tarafsız yargının önünde işlediği suçlardan dolayı hesap verecektir. Herkes bunu bilsin ki bu devran dönecek, birçok şey değişecek. Suçlular hukuk ve adalet önünde hesap verecek. Bizler sahada işçi arkadaşlarımızla, kadınlar ve gençlerle dayanışarak mücadele edip haklarımızı istemeye ve korumaya devam edeceğiz. 

İlginizi Çekebilir

Almanya: 45 yıl çalışan birinin ortalama emekli maaşı 1543 euro
Behice Feride Demir: Prag Baharı’nda Bir Romancı

Öne Çıkanlar