İspanyol aşırı sağcı Vox, Orban’ın AP’deki ittifakına katılıyor

DünyaGündem

🔴 İspanya’nın aşırı sağcı partisi Vox, Meloni liderliğindeki ‘Avrupalı Muhafazakarlar ve Reformistler’ grubundan ayrıldığını, Orban’ın ‘Avrupa için Vatanseverler’ ittifakına dahil olacaklarını duyurdu…

Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın girişimleri ile Avrupa Parlamentosu’nda (AP) kurulan yeni ittifak genişlemeye devam ediyor.

Son olarak, İspanya’nın aşırı sağcı partisi Vox, Orban’ın “Avrupa için Vatanseverler” ittifakına katılmak üzere İtalya Başbakanı Giorgia Meloni liderliğindeki “Avrupa Muhafazakarları ve Reformistleri” (ECR) grubundan ayrıldığını açıkladı.

Vox lideri Santiago Abascal Cuma günü yaptığı açıklamada, ittifaka katılma kararının merkez sağ, sosyalist ve aşırı sol güçlerin oluşturduğu koalisyona karşı mücadele için yakalanan “tarihi fırsata” bir yanıt olduğunu belirtti.

İtalya Başbakanı ve ECR lideri Meloni’ye teşekkür eden Abascal, “Giorgia Meloni her zaman Vox’un bir ortağı, dostu ve müttefiki olacak,” dedi.

Aşırı sağcı Vox partisinin AP’de altı üyesi bulunuyor.

“Avrupa’nın Vatanseverleri” ittifakına, aşırı sağcı ve Avrupa Birliği (AB) karşıtı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ), Macar Yurttaş Birliği (Fidesz) ve Çekya’nın Gayrimemnun Vatandaşlar Hareketi (ANO) partileri katıldığını açıklamıştı.

İttifak, AP’de yeni bir grup kurarak etkisini en üst düzeye çıkarmayı amaçlıyor. Ancak bunun için en az yedi AB üyesi ülkeden 23 AP üyesi gerekiyor.

Orban’ın da Polonya’nın Hukuk ve Adalet (PiS) partisini ‘Avrupa için Vatanseverler’ ittifakına katılmaya ikna etmeye çalıştığı ancak başarılı olamadığı bildirilmişti.

Vox’un ayrıldığını duyurduğu ECR grubu, AP’de en büyük üçüncü siyasi güç olarak 78 sandalye ile temsil edilirken, onu 76 sandalyeye sahip Liberaller izliyordu.

/euronews/

İlginizi Çekebilir

Amed Kent Konseyi 8 yıl sonra ilk kez toplandı
Gazze’de ateşkes ve rehine takası için müzakereler yeniden başlayabilir 

Öne Çıkanlar