Dünya liderleri Reisi için taziye mesajları yayınlıyor

DünyaGündem

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michael, X hesabında, “AB, Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’ın yanı sıra heyetlerinin diğer üyeleri ve mürettebatın bir helikopter kazasında hayatını kaybetmesi dolayısıyla en içten taziyelerini sunar. Düşüncelerimiz aileleriyle birlikte” dileklerini iletti.

Rusya

Rusya’nın Tahran Büyükelçiliği’nin X sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Hayatını kaybedenlerin ailelerine, dostlarına, tüm İran halkına ve hükümetine en içten taziyelerimizi sunuyoruz. Bu zor trajedinin üstesinden gelebilmeniz için sizlere sabır ve metanet diliyoruz” denildi.

Azerbaycan

Kaza, Reisi ve beraberindeki heyetin Azerbaycan’da katıldıkları baraj açılışından dönüşünde yaşandı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Hamaney’e gönderdiği taziye mektubunu sosyal medya hesabından paylaştı. Reisi ve Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’ın ölümünden duyduğu derin üzüntüyü ifade eden Aliyev, “İran halkı, hayatı boyunca ülkesine özveri ve sadakatle hizmet etmiş önemli bir devlet adamını kaybetti” dedi.

 

Irak

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani “İran’ın kuzeyinde meydana gelen talihsiz uçak kazası sonucunda İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve beraberindekilerin vefat haberini derin bir üzüntü ve teessürle almış bulunuyoruz. İslam Cumhuriyeti Dini Lideri Ali Hamaney’e, İran milletine, hükümetine ve halkına en içten taziyelerimizi ve başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Bu acı trajedi sırasında kardeş İran halkı ve İslam Cumhuriyeti yetkilileriyle dayanışma içinde olduğumuzu ifade ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Katar

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani X hesabından,
“Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve beraberindeki yetkililerin elim helikopter kazasında hayatını kaybetmesi dolayısıyla İran İslam Cumhuriyeti hükümeti ve halkına en içten taziyelerimizi sunuyor, Yüce Allah’tan kendilerine rahmet ve mağfiret, ailelerine sabır ve teselli diliyoruz. Biz Allah’a aidiz ve O’na döneceğiz” dedi.

Pakistan

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, “Pakistan hükümeti ve halkıyla birlikte bu korkunç kayıp dolayısıyla İran ulusuna en derin taziyelerimizi ve başsağlığı dileklerimizi iletiyorum. Şehit ruhlar ilahi huzur içinde yatsınlar. Büyük İran milleti bu trajedinin üstesinden geleneksel cesaretiyle gelecektir.”

“Pakistan, Cumhurbaşkanı Raisi ve arkadaşlarına saygı ve kardeş İran’la dayanışma göstergesi olarak bir günlük yas ilan edecek ve bayrağını yarıya indirecektir.”

Hindistan

Hindistan Başbakanı Narendra Modi de, “İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Seyid İbrahim Reisi’nin trajik ölümü karşısında derin üzüntü ve şok içindeyim. Hindistan-İran ikili ilişkilerinin güçlendirilmesine yaptığı katkılar her zaman hatırlanacaktır. Ailesine ve İran halkına en içten taziyelerimi sunuyorum. Hindistan bu acılı gününde İran’ın yanındadır” dedi.

Lübnan

Lübnan Başbakanı Necib Mikati’nin taziye mesajı, Lübnan resmi haber ajansı NNA tarafından paylaşıldı.

Taziye mesajında, İran Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’ın elim bir helikopter kazasında hayatını kaybetmesi nedeniyle Lübnan’da 3 günlük resmi yas ilan edildiği kaydedildi.

Ayrıca, Lübnan’daki tüm resmi kurumlarda bayrakların yas boyunca yarıya indirileceği ve devlet televizyonları ile radyolarının programlarını bu acı hadiseye göre düzenleyeceği ifade edildi.

Türkiye

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesi nedeniyle başsağlığı mesajı yayınladı.

Erdoğan, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Helikopter kazasında vefat ettiğini öğrendiğimiz İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’ye Cenab-ı Allah’tan rahmet niyaz ediyorum.

Merhum Reisi ile aynı helikopterde hayatını kaybeden İran Dışişleri Bakanı ve diğer kişilere de Allah’tan rahmet diliyorum.

Türkiye olarak pek çok kez olduğu gibi bu zor ve müessif günlerinde de komşumuz İran’ın yanında olacağız.

İran halkının ve bölgemizin huzuru için verdiği çabalara bizzat şahitlik eden bir mevkidaşı olarak, Sayın Reisi’yi saygıyla ve minnetle yad ediyorum.”

/VOA/

İlginizi Çekebilir

CNN’nin tanınmış yorumcusu Alice Stewart ölü bulundu
Sur Belediyesi, kayyımın bıraktığı borçları açıkladı

Öne Çıkanlar