İsrail: ABD’nin Gazze planı iyi bir anlaşma değil, ama kabul ettik

DünyaGündem
🔴Başbakan Netanyahu’nun bir yardımcısı İsrail’in ABD Başkanı Biden tarafından önerilen Gazze ateşkesini kabul ettiğini doğruladı. Yardımcı öneriyi “iyi bir anlaşma değil” diye niteledi. Plan İsrail aşırı sağının tepkisini çekti…

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun dış politika başdanışmanı Ophir Falk, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın Gazze’deki savaşı sona erdirmek için önerdiği üç aşamalı planın “iyi bir anlaşma olmadığını”, buna rağmen “tüm rehinelerin serbest bırakılmasını istedikleri için” kabul ettiklerini belirtti.

İngiliz The Sunday Times gazetesine konuşan Falk, İsrail’in “rehinelerin serbest bırakılması ve Hamas’ın soykırımcı bir terör örgütü olarak yok edilmesi” gibi koşullarının değişmediğini de sözlerine ekledi. Başdanışman planın pek çok ayrıntısının hala üzerinde çalışılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

İsrail aşırı sağının şiddetli muhalefetiyle karşılaşan plana Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ve Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir tepki gösterdi. İki bakan da “Hamas yok edilmeden” herhangi bir anlaşma yapılmasına karşı olduklarını dile getirirken Netanyahu’nun anlaşmayı kabul etmesi halinde istifa etmekle ve koalisyon hükümetini sonlandırmakla tehdit etti.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ise iki bakanın aksine anlaşmayı desteklediğini belirtti. Sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada herzog Biden’a yaptığı konuşmadan ve Gazze’de Hamas tarafından tutulan tüm rehinelerin serbest bırakılması için sürdürdüğü çabalardan dolayı teşekkür etti. Herzog mesajında “Başbakan’a rehinelerin serbest bırakılmasını sağlayacak bir anlaşma için kendisine ve hükümete tam destek vereceğimi söyledim.” açıklamasında bulundu.

Tel Aviv’de hükümet karşıtı protestolar devam ediyor

Tel Aviv’de Netanyahu hükümetinin istifasını talep eden protestolar cumartesi günü de devam etti. Göstericilerle polis arasında arbede çıkarken bazı protestocular gözaltına alındı.

Yeni seçimlerin yapılması ve Netanyahu’nun istifa etmesi çağrısında bulunan binlerce kişi Gazze’de Hamas tarafından tutulan rehinelerin serbest bırakılması için bir anlaşma yapılmasını talep etti.

Cumartesi günü Netanyahu Gazze’de kalıcı bir ateşkesin, İsrail’in savaşın sona erdirilmesi için uzun zamandır öne sürdüğü koşullar yerine getirilmeden “mümkün olamayacağını” söyledi.

/euronews/

İlginizi Çekebilir

Mannheim’de bıçaklı saldırıya uğrayan polis hayatını kaybetti
Mazlum Kobani: Derçûna şagirtên Zanîngeha Kobaniyê li Rojava pîroz be

Öne Çıkanlar