Neçirvan Barzani: Bağdat ile mutabakat sağladık

GündemPolitika

Duhok Kürdistan Amerikan Üniversitesi (AUK) 6. Dönem Mezuniyet törenine katılan Başkan Neçirvan Barzani törende bir konuşma yaptı.

Neçirvan Barzani mezun olan öğrencileri kutladı, eğitimde rol alan öğretim üyelerine ve ailelerine teşekkür etti.

Neçirvan Barzani üniversite eğitiminin önemine vurgu yaparak Kürdistan’ın bilgili gençlere ihtiyacı olduğuna dikkat çekerek, “Ülkenin geleceği, güçlü bir Kürdistan bilgili bir neslin eseri olacaktır” dedi.

“Bağdat ile mutabakat sağladık”

Irak hükümeti ile siyasi sorunların çözümünde bir mutabakat sağlandığını dile getiren Barzani, “Federal hükümet ve Irak’taki siyasi partilerle sorunların çözümü konusunda mutabakat sağladık. Bu mutabakat bölgedeki siyasi istikrarı güçlendiriyor. Biz Kürdistan Bölgesi olarak, başta maaşlı çalışanların ve halkın yaşam ve refahına ilişkin olmak üzere, anlaşmaya varma ve temel sorunları çözme çabalarının başarısını sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Barzani, “Erbil-Bağdat arasındaki sorunların çözümünde Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani’ye, bu konuda iş birliği yapan Iraklı liderlere ve taraflara teşekkür ediyoruz. Kürdistan Bölgesi Başbakanı Sayın Mesrur Barzani’ye Bağdat ile mutabakatın sağlanması konusunda anlayışından dolayı teşekkür ediyorum ve desteklerini desteklemeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Sorunların nihai bir çözüme kavuşmasını diliyorum” 

Kürdistan Bölgesi Başkanı, Erbil ile Bağdat arasındaki ilişkilerin ilerlemesinden ve bir anlayış birliği sağlanmasından memnuniyet duyduğunu yineledi.

Neçirvan Barzani “Sorunların tüm Irak ve Kürdistan Bölgesi’ne hizmet edecek nihai bir çözüme kavuşmasını diliyorum. Bölgede ve dünyada hak ettiği yere sahip, istikrarlı ve güçlü bir ülkeyi hep birlikte inşa edebiliriz” ifadelerini kullandı.

Komşu ülkelerle ilişkilere de değinen Barzani, “Komşu ülkelerle ve bölgeyle ilişkilerimiz karşılıklı saygı ve çıkarlar temelinde gelişmekte olup, ortak noktalarımız farklılıklarımızın üzerindedir. Kürdistan Bölgesi’nin her zaman bölgede barış ve istikrar unsuru olmaya devam edeceğini yineliyoruz” dedi.

/rûdaw/

İlginizi Çekebilir

Mazlum Kobani: Derçûna şagirtên Zanîngeha Kobaniyê li Rojava pîroz be
Çin’in uzay aracı Ay’ın karanlık yüzüne indi

Öne Çıkanlar