İsrail vatandaşları ve şirketleri Paris’teki silah fuarından men edildi

DünyaGündem

Eurosatory 2024 organizatörleri daha önce, hükümet yetkililerinin Mayıs ayında İsrailli şirketleri yasaklayan kararına rağmen, İsrail vatandaşlarının silah fuarına katılabileceğini belirtmişti.

Fransa’nın başkenti Paris’in kuzeyindeki Villepinte’de 17-21 Haziran tarihleri arasında düzenlenen uluslararası savunma ve kara güvenliği fuarı Eurosatory’ye İsrailli silah firmalarının katılımı yasaklanmıştı.

Eurosatory 2024 organizatörleri daha önce hükümet yetkililerinin Mayıs ayında İsrailli şirketleri yasaklayan kararına rağmen İsrail vatandaşlarının fuara katılabileceğini belirtmişti.

Euronews’de yer alan haberde,  cumartesi günü alınan bir mahkeme kararı ile İsrailli tüm katılımcıların katılımı yasaklandı.

Bobigny’deki Fransız bölge mahkemesinden yapılan açıklamada, İsrailli şirketlerin ve temsilcilerinin dünyanın en büyük silah fuarlarından birinde “İsrailli silah firmaları için aracı olarak” hareket edebilecekleri gerekçesiyle karar verildiği ifade edildi.

Mahkeme ayrıca, organizatörlere kararı Paris’in prestijli silah fuarının yakınında bulunan Villepinte Sergi Merkezi’nin girişlerine asmaları talimatını verdi.

Daha önce bir mahkeme, aralarında Association France Palestine Solidarite, Attac ve Stop Arming Israel’in de bulunduğu dört sivil toplum kuruluşu (STK) lehine karar vermiş ve İsrailli şirketlerin yanı sıra bu ülke çalışanlarının ya da temsilcilerinin fuara katılımının yasaklanmasını talep etmişti.

Ancak Filistin yanlısı bir örgüt, iptal kararının İsraillilerin etkinlikte yer almamasını garanti etmediğini savunarak imtiyaza itiraz eden bir dilekçe sundu.

Charles Beaudoin liderliğindeki etkinlik organizatörü Coges, son mahkeme kararını “mümkün olan en kısa sürede” temyize götüreceklerini söyledi ancak fuar pazartesi günü itibariyle başladı ve Cuma gününe kadar devam edecek.

Rusya’nın katılımı da yasaklandı

74 İsrailli firma, devam eden hukuki mücadele başlamadan önce Paris’in kuzeyinde uluslararası havaalanı yakınındaki fuar alanında silahlarını sergilemeye hazırlanıyordu.

Güvenlik kurumları için iletişim ürünleri geliştiren ve fuara katılmayı planlayan İsrailli Cylinx şirketinin satıştan sorumlu başkan yardımcısı Elik Cohen karara tepki göstererek, “Bu, Avrupa’da çok önemli bir fuar, belki de en önemlisi ve biz yıllardır düzenli olarak katılıyoruz” dedi.

Cohen sözlerine şöyle devam etti: “Asıl sorun, başka fuarlar da olduğu için bizim fuara katılmamamız değil, fuara hazırlandığımız halde son anda iptal edilmesi.”

Geçtiğimiz ay Fransa Savunma Bakanlığı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İsrail’in Refah’taki operasyonlarını durdurma çağrısı nedeniyle İsrailli şirketlerin Paris’teki fuarda ağırlanmasını uygun bulmamıştı.

Bakanlık, Coges Event’e İsrail savunma sanayisinin fuarda stant açmasını yasaklamasını emretti ve “Fransa Cumhurbaşkanı’nın IDF’nin Refah’taki operasyonlarının durdurulması çağrısında bulunduğu göz önüne alındığında, İsrailli şirketleri Paris fuarında ağırlamak için koşullar artık uygun değil” dedi.

İlginizi Çekebilir

NATO üyeleri savunma harcamalarına hız verdi
Amerika: İsrail Savaş Kabinesi’nin feshi iç meseledir

Öne Çıkanlar