İsveç NATO tatbikatlarına ilk kez tam üye olarak katıldı

DünyaGündem

Bu yılki Baltık tatbikatları, artık tam bir NATO üyesi olan İsveç’in ittifaka dahil olmasından bu yana ilk kez tatbikatlara katılması bakımından önem taşıyor.

20 NATO ülkesinden yaklaşık 9.000 personelin katılımıyla, yıllık düzenlenen Baltık Operasyonları (BALTOPS) tatbikatı Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından stratejik önemi artan Baltık Denizi bölgesinde gerçekleştiriliyor.

Bu yılki Baltık tatbikatları, artık tam bir NATO üyesi olan İsveç’in ittifaka dahil olmasından bu yana ilk kez tatbikatlara katılması bakımından önem taşıyor.

Perşembe gününe kadar sürecek olan tatbikatlar deniz mayını taraması, denizaltı tespiti, çıkarma ve kitlesel zayiat senaryolarına tıbbi müdahale gibi kapsamlı eğitim operasyonlarını içeriyor.

Tatbikatların temel amacı NATO kuvvetlerinin birlikte çalışabilirliğini arttırmak ve ittifakın ortak güvenlik konusundaki kararlılığını göstermek.

NATO’nun Deniz Vurucu ve Destek Kuvvetleri (STRIKEFORNATO), ABD Donanması’nın 6. Filosu ile birlikte, yaklaşık 50 donanma gemisi ve 45 uçak ve helikopterin yer aldığı tatbikatları düzenliyor.

Bu tatbikatlar Baltık Denizi’nin yanı sıra İsveç’in stratejik Gotland Adası ile Litvanya, Polonya ve Almanya’da gerçekleştiriliyor.

Baltık bölgesinin önemi, Rusya ve Norveç’ten Almanya, Polonya ve diğer Avrupa ülkelerine uzanan büyük doğalgaz boru hatları nedeniyle arttı. Rusya’nın 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından giderek daha kritik bir bölge haline geldi.

ABD Deniz Piyadeleri’nden Andrew T. Priddy, NATO’nun Gotland Adası’ndaki varlığının önemini vurgulayarak, “Baltık Bölgesi’nin dinamik zorlukları rafine, hassas ve etkin bir amfibi kabiliyeti gerektiriyor. Bugün İsveç’te gerçekleştirdiğimiz de tam olarak bu. Çıkarma yeri bilinçli olarak seçilmiştir. NATO’nun Gotland Adası’ndaki varlığı Baltık Denizi’nin güvenlik ve istikrarının korunması açısından hayati önem taşımaktadır,” dedi.

Kapsamlı ortak tatbikatlar, NATO’nun stratejik önceliklerinin ve kritik jeopolitik öneme sahip bir bölgedeki hazırlık durumunun altını çiziyor.

/euronews/

İlginizi Çekebilir

Rusya Avrupa Birliği’nden 81 basın kuruluşuna yaptırım uygulayacak
Müslüm Doğan CHP’ye katıldı

Öne Çıkanlar