Karayılan: Demirtaş ve Kavala, ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ çıkışı nedeniyle cezaevindedir

GündemPolitika

 “Biz Türkiye’yi bölmek değil; biz Türkiye’yi dönüştürmek istiyoruz” başlığıyla bir röportaj veren PKK yöneticisi Murat Karayılan,  tutuklu Kürt siyasetçi, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile, tutuklu iş insanı Osman Kavala’nın, ”Erdoğan’ın intikamcı yaklaşımı” nedeniyle cezaevinde olduklarını söyledi. Karayılan bunun ardında yatan nedenin ise ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ çıkışı olduğunu belirtti.

ANF’ye konuşan Karayılan’ın bu konu ile ilgili söyledikleri şöyle:

”Şimdi burada bir gerçeği izah etmekte fayda var; Tayyip Erdoğan aslında çok bireysel ve tepkici bir kişidir. Esasında intikamcıdır. Hatırlanırsa HDP eş başkanı alışık olmadık bir biçimde haftalık Meclis Grup Toplantısı’nı sadece bir cümleyi üç kere tekrar ederek sonuçlandırdı. O da ‘seni başkan yaptırmayacağız’ cümlesiydi. Tayyip Erdoğan’ın Selahattin Demirtaş’a ve HDP’ye bu denli tepki duymasının temel nedeni, bu tutumudur.

Hatta bu konuda farklı bilgiler de verebilirim; mesela sonradan aldığımız kimi duyumlara göre Osman Kavala’ya karşı uygulanan tavrın arkasında da aynı olay vardır.

AKP rejimi ve Erdoğan’ın şöyle değerlendirdiğini biliyorum; böyle bir Meclis konuşmasının yapılması fikri esas olarak Osman Kavala’ya aittir. Yani kendisi bunu böyle yapmasını Selahattin Demirtaş’a önermiş; Selahattin Demirtaş da bunu kabul edip gidip Meclis’te o bilinen toplantıyı yapmıştır. İşte bunun için Tayyip Erdoğan hem Selahattin Demirtaş’ı hem de Osman Kavala’yı içeri attırdı. Tayyip Erdoğan için bu iki insanın gerçek suçu budur. ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ çıkışının fikir sahibi olma ve bu fikri doğru bularak Meclis’te ifade etmedir. Osman Kavala için de Selahattin Demirtaş için de mahkemelerde iddia edilen ve suç olarak gösterilen diğer şeylerin hepsi düzmece ve safsatadır. Hiçbirisi doğru değildir. Doğru olan bu belirttiğimdir. Eğer dikkat edilmişse Tayyip Erdoğan çoğu zaman bu her iki değerli ismin davalarına bizzat dahil olmuştur. ‘Bırakılmayacaklar’, ‘suçları ağırdır’, vb. söylemleri olmuştur. Çünkü esas olarak bu belirttiğim nedenden dolayı tutukludurlar. Bu durum, Tayyip Erdoğan’ın yargıyı nasıl gözü kara bir biçimde kendi hizmetinde kullandığına ve onu nasıl araçsallaştırdığına çarpıcı bir örnektir…”

İlginizi Çekebilir

Emek ve Özgürlük İttifakı: Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğiz
Demirtaş: Diyarbakır merkezli operasyonlar Saray, Soylu ve Bozdağ yapımı

Öne Çıkanlar