Katar’ın Erbil Başkonsolosluğu açıldı

DünyaGündem

 Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Katar’ın Erbil Başkonsolosluğunun açılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek iki ülke arasında ilişkilerin geliştirilmesinin önemine vurgu yaptı.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Başkan Neçirvan Barzani, Katar Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Ahmed bin Hassan El Hammad ve beraberindeki heyeti Başkanlık konutunda kabul etti.

Katar Irak Büyükelçisi Sultan Bin Mubarek El Kubeysi ve Erbil Başkonsolosluğuna atanan Hüseyin Bin Ali El Fezale de görüşmede hazır bulundu.

Toplantıda iki taraf, Katar ile Irak ve Kürdistan Bölgesi arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine vurgu yaptı. Ayrıca Katar’ın Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki yatırım fırsatları hakkında da görüş alışverişinde bulunuldu.

Açıklamaya göre; Irak ve Kürdistan Bölgesi ile ekonomik ve ticari ilişkilerini daha da geliştirmek isteyen Katar, güven tazeledi ve bu çerçevede Katar’ın Erbil Başkonsolosluğunun açılışı yapıldı. Katar heyeti, enerji, turizm, tarım, eğitim, sağlık başta olmak üzere birçok alanda yatırım yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

Başkan Neçirvan Barzani ise Katar’ın Erbil Başkonsolosluğunun açılışından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Katar’ın Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde yatırım yapması için özellikle altyapı projelerinde zeminin elverişli olduğunu vurguladı.

Kürdistan Bölgesi Başkanı, Irak’a ve Kürdistan Bölgesi’ne verdiği destek ve yardımlardan dolayı Katar’a teşekkür ederek, Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin Katar’la birçok ortak çıkara sahip olduğunu kaydetti.

Toplantının geri kalan kısmında ise bölgedeki son durum ve iki tarafı da ilgilendiren ortak konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

 

/rûdaw/

 

İlginizi Çekebilir

Papua Yeni Gine’de toprak kayması: 670 ölü
Von der Leyen UCM’ye şikayet edildi

Öne Çıkanlar