Von der Leyen UCM’ye şikayet edildi

DünyaGündem

🔴 Cenevre Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (GIPRI), Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen hakkkında, ”İsrail’in işlediği savaş suçları nedeniyle” UCM’ye suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

GIPRI tarafından başlatılan girişimin başında bulunan Birleşmiş Milletler (BM) eski Bağımsız Uzmanı Alfred de Zayas’ın kişisel internet sitesinde yayınladığı basın bildirisinde, Gazze ve işgal altındaki Filistin topraklarındaki suçlara iştirak ettiği gerekçesiyle AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen hakkında UCM’ye suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

Açıklamada, UCM’den, Von der Leyen hakkında soruşturma yapılması istendiği vurgulandı.

“Von der Leyen’in İsrail’e verdiği koşulsuz – askeri, ekonomik, diplomatik ve siyasi – desteğin, Gazze’de işlenen savaş suçlarına ve devam eden soykırıma olanak sağladığına inanmak için makul gerekçeler mevcuttur” ifadelerine yer verilen açıklamada, Komisyon Başkanı olarak AB’nin İsrail ordusuna sağladığı askeri desteğe erişmesinde “etkili” role sahip olduğunun altı çizildi.

Açıklamada, Von der Leyen’in İsrail’e karşı ekonomik ve askeri yaptırımlarda bulunmadığı gibi, İsrail’e diplomatik destek verdiklerini içeren çok sayıda açıklamada bulunduğu bilgisine yer verildi.

Von der Leyen’in söz konusu suçların işlenmesini kolaylaştırmamak ve önlemek yükümlülüğü olduğu hatırlatılan açıklamada, “Avrupa Komisyonu Başkanı, ilgili suçların işlenmesini önlemek için harekete geçmemiştir. Dolayısıyla ihmal yoluyla suç ortağıdır.” değerlendirmesinde bulunuldu.

/Ajans/

İlginizi Çekebilir

Katar’ın Erbil Başkonsolosluğu açıldı
Fırat Aydınkaya: Orta sınıf, Kürtler adına konuşma yetkisine el koydu

Öne Çıkanlar