Konteynerdeki depremzedeler dörd bayramdır kalıcı konut bekliyor

GenelGündem

6 Şubat 2023’te meydana gelen depremlerin üzerinden neredeyse 500 gün geçti. Ancak bir yılı aşkın süredir konteynerde yaşayan vatandaşlar kalıcı konutlara geçmenin hayaliyle, bu bayramı da geçiriyor.

VOA Türkçe ’ye konuşan Maraşlı depremzedeler, 6 Şubat sonrası bayramların onlar için artık bir şey ifade etmediğini; eski bayramlara duydukları özlemi anlattı.

Depremin onlara yaşattığı ağır travmayı henüz atlatamadıklarını vurgulayan konteyner kent sakini Mehmet Çırak, “Bizde artık bayram sevinci diye bir şey kalmadı. O eski maneviyat yok. Şu anda eşimle birlikte bu konteynerin önünde komşularımızla bayramlaşıyoruz. Çocuklarımız gelecek birazdan bayramlaşmak için onları bekliyoruz. Onlar geldiği zaman biraz sevinç biraz hüzün kaplıyor içimizi. Konteyner kentte dördüncü buruk bayramımızı yaşıyoruz’’ dedi.

Deprem öncesi bayramlardaki gibi evinde torunlarının koşturduğu günleri çok özlediğini dile getiren Ayşe Yetim ise “Ben bu konteynerde yalnız yaşıyorum. İyi de olsa kötü de olsa günler gelip geçiyor ama acımız içimizde duruyor. Hükümet ev verirse geçeriz ama şu anda henüz evle ilgili bir gelişme yok” diye konuştu.

Yıkıcı depremin merkez üssü olarak bilinen ve 50 bine yakın binanın kullanılamaz hale geldiği Kahramanmaraş’ta 12 bin 713 kişi yaşamını yitirmişti.

Öte yandan bugün açıklama yapan Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Okay Memiş, 60 bin hak sahibinin Kurban Bayramı sonrasında kalıcı konutlara yerleştirilmeye başlanacağını söyledi.

Anadolu Ajansı’na konuşan Memiş, 20 bin depremzedenin kalıcı konutlara yerleştirildiğini kaydetti; “Yaklaşık 200 bin konutu inşallah bu yıl sonuna kadar hak sahiplerine teslim edeceğiz” dedi.

/VOA/

İlginizi Çekebilir

Çin ekonomisinde gayrimenkul yatırımlarındaki düşüş sürüyor
Los Angeles’ta çıkan yangınlarda 1200 kişi tahliye edildi

Öne Çıkanlar