Los Angeles’ta çıkan yangınlarda 1200 kişi tahliye edildi

ÇevreGündem

🔴 ABD’nin Los Angeles şehrinin yaklaşık 100 kilometre kuzeybatısında çıkan yangınlarda 3.600 dönümden fazla alanı tahrip olurken en az 1.200 kişi tahliye edildi…

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kaliforniya eyaletinin Los Angeles şehrinde çıkan yangınların otoyolun yakınında binlerce dönüm alana yayılması ve yakındaki evleri tehdit etmesi nedeniyle cumartesi günü en az 1.200 kişiyi bölgeden tahliye edildi.

Kaliforniya Ormancılık ve Yangından Korunma Departmanı’ndan alınan bilgilere göre, Post Fire adı verilen yangın, Los Angeles’ın yaklaşık 100 kilometre kuzeybatısında, Gorman’daki Interstate 5 otoyolunun yakınında 3.600 dönümden fazla alanı tahrip etti.

Los Angeles İtfaiyesi yaptığı açıklamada, Kaliforniya Eyalet Park Hizmetleri’nin Gorman’daki Hungry Valley rekreasyon alanından 1.200 kişiyi tahliye ettiğini ve hem Hungry Valley hem de Pyramid Lake rezervuarının yangın tehdidi nedeniyle kapatıldığını söyledi.

İtfaiye teşkilatı, yangının güneydoğudaki Piramit Gölü’ne doğru ilerlediğini ve ekiplerin çevrede yangın hatları inşa ederken, yangın söndürme uçakların da sınırlı görüş mesafesine rağmen yangının ilerlemesini durdurmak için çalıştığını söyledi.

Kaliforniya eyaleti son yıllarda yangınların neden olduğu büyük yıkımlarla karşı karşıya kalıyor.

8 Kasım 2018’de başlayan ve “Camp yangını” olarak isimlendirilen orman yangını, 16,5 milyar dolar zarara yol açarak o senenin en maliyetli doğal afeti olmuştu.

Eyaletin kuzeyindeki Paradise kasabasında başlayan orman yangını yaklaşık 14 bin ev, 500’den fazla iş yeri ve yaklaşık 4 bin 300 binayı yok etmiş, yangında 80’den fazla kişi yaşamını yitirmişti.

Toplamda 620 kilometrekarelik alanı etkisi altına alan yangın, California tarihinin “en büyük ve en çok can kaybının yaşandığı orman yangını” olarak kayıtlara geçmişti.

/euronews/

 

İlginizi Çekebilir

Konteynerdeki depremzedeler dörd bayramdır kalıcı konut bekliyor
Suudi Arabistan’da en az 19 Hacı adayı hayatını kaybetti 

Öne Çıkanlar