MKM: Yasak kararını tanımıyoruz, iki noktada konser vereceğiz

Konserlerin kaymakamlık kararıyla yasaklanmasının keyfi ve siyasi olduğunu belirten MKM, kararı tanımadıklarını belirterek, Bağcılar ve Sancaktepe’de konser vereceklerini açıkladı. 
Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM), 32’nci kuruluş yıl dönümüne ilişkin Küçükçekmece’de bulunan Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde bugün yapmayı planladığı konserin, Küçükçekmece Kaymakamlığı tarafından yasaklanmasına ilişkin MKM binasında açıklama yaptı.
Açıklamaya, MKM sanatçılarının yanı sıra Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV), Koma Hevra, Gurup İsyan Ateşi, Gölge Kültür Sanat Merkezi, Sanatçı Kadir Çat, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek, Kürt Araştırmaları Derneği ve Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MA-TUHAYDER) üyeleri katıldı. Açıklamayı, Gölge Kültür ve Sanat’tan Rewşen Apaydın okudu. Apaydın,  bir halkın varlığının dili, kültürü ve sanatıyla mümkün olabileceğini dile getirdi. MKM’nin kuruluşundan bu yana tam 32 yıldır büyük bir direniş ve mücadeleyle Kürt kültürünü ve sanatını koruduğunu belirten Apaydın,“ Yine bu direniş ve mücadele geleneği bu ülkede yaşayan tüm halklara büyük ilham ve güç vermiştir” dedi.
‘KÜRT KÜLTÜRÜ SOYKIRIM KISKACINDA’ 
Apaydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Böylesi köklü bir geleneğe ve mirasa sahip olan Kürt kültür ve sanat çalışmaları son yıllarda adeta soykırım kıskacına alınmıştır. Cumhuriyetin kuruluşundan beri Kürt kültürüne karşı yasakçı ve inkârcı bir politika sürdürüldü. Ancak son yıllarda bu daha da derinleştirilerek devam etmektedir.  Bilindiği gibi bizler NÇM emekçileri olarak 32. kuruluş yıldönümümüzü ‘Roja Azad, Hunera Azad’ şiarıyla 16 Aralık’ta Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezinde büyük bir konserle halkımızla buluşmayı hedefliyorduk. Ancak Küçükçekmece Kaymakamlığı yasakçı, inkârcı ve asimilasyoncu politikalarını geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da sürdürmüştür. Kuruluş yıldönümü ve kutlamalarımız iki yıldır Küçükçekmece Kaymakamlığı tarafından keyfi nedenlerle yasaklanmaktadır.”
‘KARARI TANIMIYORUZ’ 
Kararın hukuki olmadığının altını çizen Apaydın, “Kararın tamamıyla siyasi ve keyfi olduğunu biliyoruz. Bu nedenle alınan kararı tanımıyoruz. Net bir biçimde vurgulamak istiyoruz ki bu karar bizim için yok hükmündedir. Çünkü sanat asla yasaklanamaz.  Bu yasaklamalar yüzyıllık kültürel asimilasyonun devamıdır. Aynı zamanda içinden geçtiğimiz siyasi atmosferin de bir parçasıdır. Kürt halkının özgürlük mücadelesi adına geliştirilen her türlü irade ve değere yönelik bir saldırı ve bir tecrit söz konusudur.  Konserimiz her ne kadar keyfi nedenlerle yasaklansa da bizler Mezopotamya Kültür Merkezi emekçileri olarak tecrit ve yasakçı politikaları tanımıyoruz” diye belirtti.
“Kürt kültürünün önündeki tüm engelleri stran, halay ve zılgıtlarımızla yıkacağımızı belirtiyoruz” diyen Apaydın, yasakçı ve çağdışı zihniyete karşı sonuna kadar mücadele edeceklerini belirtti.
İKİ YERDE KONSER VERİLECEK 
Apaydın, yasaklanan konserlerine karşı, bugün iki büyük konser gerçekleştireceklerini belirtti. Bu kapsamda konserlerin  saat 18:00’da DEM Parti Bağcılar ve Sancaktepe ilçe binalarında yapacaklarını dile getiren  Apaydın, tüm halkı konsere davet etti.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Bakırhan: Kimsenin ilk yardım çantası değiliz
Behice Feride Demir: Şivan Perwer

Öne Çıkanlar