Nijeryalılar, komşu ülke Nijer’e yönelik olası askeri müdahaleden endişeli

DünyaGündem

Nijer’de askeri cuntanın 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum’un iktidarını devirmesi büyük yankı uyandırırken, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğunun (ECOWAS) olası askeri müdahalesi, komşu ülke Nijerya’da güvenlik endişesi oluşturuyor.

Nijer’deki askeri cuntaya karşı çıkan liderlerin başında gelen Nijerya Devlet Başkanı Bola Ahmed Tinubu, ECOWAS çatısı altında askeri müdahale tehdidi de dahil bazı adımlar attı. ECOWAS, dün düzenlenen zirvede Nijer’de “anayasal düzenin tesisi için” üye ülkelerin savunma bakanlarına ihtiyat kuvvetlerini hazır hale getirmeleri ve konuşlandırmaları talimatı verdi.

Öte yandan Nijerya’nın kuzeyinden İslam alimi, eski devlet başkanı ve emir gibi kanaat önderleri de Nijer’deki cunta rejimiyle müzakereler yürütüyor. Nijer’e arabulucu olarak en fazla heyetin Nijerya’dan gitmesi de dikkati çekiyor.

Nijeryalı kanaat önderleri ve bölge uzmanları, AA muhabirine yaptıkları açıklamada, Nijer’deki siyasi istikrarsızlığın devam etmesi durumunda Nijerya’nın kuzeyindeki güvenlik sorunlarının daha da artabileceği uyarısında bulunuyor.

Nijerya İslami İşler Yüksek Konseyi ile birçok Müslüman ve Hristiyan cemaat de Nijer’e askeri müdahalenin Nijerya’nın güvenliğini olumsuz etkileyeceğini düşünüyor.

/Ajans/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Cumartesi Anneleri 959. hafta eylemlerinde yine polis tarafından engellenerek gözaltına alındı
Behice Feride Demir: Mikadonun Çöpleri Ve Yaz Müzikleri

Öne Çıkanlar