Oktay Candemir: Badem Bıyık Diyarbakır Valisi oldu

Yazarlar

Yazının başlığını ‘Badem Bıyık’ yaptım çünkü, Van’da olduğu dönemde bir yazımda kendisi için Badem Bıyık dediğim için hakkımda hakaret davası açmış ve beraat etmiştim.

Daha önce bir iki yazımı da mahkeme kararıyla yasaklayan Zorluoğlu şimdi de Diyarbakır’a Vali olarak atandı.

Van’da astığı astık kestiği kesikti. Gelir gelmez; “Atanmış gibi değil adanmış gibi çalışacağız” gibi büyük laflar etti.

“Kent meydanı yapacağım” dedi, temelini bile atmadan bıraktı gitti. Kentin tam ortasında bir toprak yığını kaldı.

“Park AVM’yi açacağım” dedi. Dediğini yaptı ama elektriği bile olmayan AVM’nin esnafı bir ayda kapatıp gidince bir daha açılmamak üzere kapandı.

Çok katlı otopark projesini iptal ederek yerine iş merkezleri yaptı. Bazı dükkânları sattı ama geriye 7 milyon TL’lik bir harabe kaldı.

Şehir stadı yapacağım dedi, var olanı da yıkarak stadı barakaya çevirdi.

Bir buçuk yıl görev yaptığı Van’da sadece konuştu. Günde 5 defa basına açıklama yapardı. Ben bu kadar çok konuşan ama tek bir iş yapmayan başka bürokrat görmedim. Diğerleri de iş yapmıyordu ama en azından susmayı biliyorlardı. Bu susmak nedir bilmedi.

Elindeki yerel gazete haberleriyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşısına çıkarak; “ Efendim, bölge halkı kayyum politikasından çok memnun, çok önemli işler yaptık. Kayyum politikasının devam etmesi yararlı olacaktır” dedi.

Karşılığını kısa sürede aldı. Erdoğan, onu Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı yaptı.

Geriye enkaz bir şehir bıraktı, gitti ama yine de yakamızı bırakmadı. İran’dan Van’a gelmesi gereken uçakları Trabzon havalimanına indirdi. Van ve İran arası uçak seferleri iptal edilirken, İran-Trabzon arası günlük beş sefer yapıldı.

Van halkına verdiği vaatlerin hiçbirini gerçekleştirmeyen Zorluoğlu, Van’da 7 yıldır süren eylem ve etkinlik yasağını ilk başlatan Vali oldu. Kentteki gazetecilere, sivil toplum örgütlerine baskı yapan Zorluoğlu, 2024 seçimlerinde AKP’den yeniden aday yapılmadı. AKP’li yöneticiler Zorluoğlu’nun AKP’li olmadığını, MHP kökenli olduğunu ve ihalelerinde şeffaf olmadığını ve sadece belirli kişilere ihale verdiğini söyleyerek Zorluoğlu’nun yeniden Belediye Başkan adayı olmasına izin vermedi.

7 EMEKÇİ İŞ CİNAYETİNE KURBAN GİTTİ

Zorluoğlu yönetimindeki Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde 7 belediye çalışanı iş kazalarından ötürü hayatını kaybetti. Biri elektriğe kapılarak ölürken 6 işi de 6 belediyenin eski otobüslerinin kazalarında yaşamını yitirdi. Her iki olayda da hazırlanan bilirkişi raporları Büyükşehir’i hatalı ve kusurlu buldu. Belediye Başkanı Zorluoğlu, hayatını yitirenlerin hukukunu savunmak yerine dışarıdan belediyeye atadığı kişileri korudu. Zorluoğlu, bilirkişi raporlarında kusurlu oldukları belirtilmesine rağmen suçlu personeli açığa bile almadı.

MHP kökenli olan ve AKP tarafında Belediye Başkanı yapılan Zorluoğlu, hakkındaki iddialara rağmen şimdi Amed Valisi olarak atandı.

 

/hbrcaldiran.com/

İlginizi Çekebilir

Serdar Karakoç: Almanya kraldan daha çok kralcı davranıyor
DEM Parti, eski Halfeti kayyımı hakkında 3 ayrı suç duyurusunda bulundu

Öne Çıkanlar