Oktay Candemir: Şırnak’ta neler oluyor, AKP neden yer altına indi?

GenelGündem

AKP, son iki yerel seçimdir Şırnak’ı türlü oyunlarla DEM Parti’nin kazanmasını engelliyor. AKP’nin Şırnak’a meftun olmasının bir çok sebebi var. Bunun sebebi Şırnak’ın sadece bir sınır ili olması değil tabi son yıllarda Şırnak’ın yer altı kaynaklarıyla ilgili hummalı bir çalışmanın yürütüldüğünü biliyoruz.

1990’larda çatışmalarla, ablukalarla gündeme gelen bir çok kesim tarafından ‘Şırnak Cumhuriyeti’ ya da ‘Haritanın yırtılan yeri’ olarak tarif edilen Şırnak, son bir kaç yıldır yeni bir kuşatmayla karşı karşıya.

Özellikle bölgede petrol bulunduğunun açıklanmasının ardından Şırnak adeta dış dünyaya kapatıldı. Asker yığılmasının yaşandığı kentte son yerel seçimlerde taşıma oy ile AKP Şırnak Belediyesini kazandı. Bir Şırnak’lının dışarıdan getirilen taşıma seçmenlere söylediği ” Konuş! Sen nerelisin?’ sözleri sosyal medyada gündem oldu.

1990’ların köy boşaltmalarının ardından 2010’lı yıllarda da göçertme politika ile kentin demografik yapısı değiştirilmek istendi ancak bu plan tam olarak gerçekleşmedi ve halkın büyük bölümü Şırnak’ta yaşamaya devam ediyor. Bu yüzden son seçimlerde Şırnak Belediyesi, taşıma asker-polis-memur oylarıyla da olsa bir şekilde AKP tarafından alındı.

Şırnak’ın coğrafyası hammadde açısından elverişli bir bölge. Bölgede fosfat, çimento, hammedddeleri ve asfaltit bulunuyor. Şırnak’ta ayrıca kömür, altın, bakır, krom, çinko gibi değerli madenler bulunuyor.

MADENLERİ KORUCU ŞİRKETLER ÇIKARIYOR

Şırnak’ta maden çıkarma faaliyetleri, özel şirketler tarafından yürütülüyor. Maden çıkarma faaliyetleri için öncelikle maden arama ve çıkarma ruhsatlarına sahip olmak gerekiyor. Bu ruhsatlar, Maden Kanunu ve ilgili yönetmeliklere göre veriliyor. Şirketlerin çevre izinleri ve iş sağlığı güvenliği önlemleri de alması gerekiyor. Ancak bu şirketlerin başında emekli korucubaşı Hazım Babat’ın olduğu iddia ediliyor. Babat, söz konusu belgeleri şartlara uymamasına rağmen kolaylıkla temin edebiliyor.

PETROL BULUNDUKTAN SONRA ŞIRNAK’TA HERŞEY DEĞİŞTİ

AKP hükümeti Gabbar dağında petrol keşfettiklerini söyledi. Yandaş medyada Gabbar dağında günlük 80 bin varil petrol elde edildiği iddia edildi. AKP’nin bu iddiasından sonra ise Şırnak’ta herşey yeniden değişti. 2019 ve 2024 seçimlerinde HDP ve DEM Parti’nin kazanmaması için merkezde polisler ve askerler okullara minibüs, otobüs ve zırhlı araçlarla getirildi, üniformalarıyla oy kullandırıldı.

HAZIM BABAT BU İŞİN NERESİNDE?

AKP-MHP’nin amacı buradaki yer altı kaynaklarına ulaşmak. TSK’nın üst düzey komutanlarının sık sık emekli korucubaşı Hazım Babat’ı ziyaret etmesi ise dikkat çekiyor. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Tümgeneral Aykut Tanrıverdi, Şırnak 23’üncü Piyade Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Halil Soysal, Şırnak Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Yusuf Ziyaddin Cavlak, Çakırsöğüt Jandarma Komando Tuğay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Çekiç, Şenoba 48’inci Hudut Tuğay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Burak Yürüten ve Uludere İlçe Kaymakamı Mehmet Rıdvan Doğan’ın 2023 ve 2024 seçimlerinden hemen önce emekli korucubaşı Hazım Babat’ı ziyaret etmesi ise dikkat çeken hususlardan biri.

GÜNGEN: HALKA YASAK OLAN BÖLGELERDE MADEN ÇIKARILIYOR

Şırnak’ta yaşananları DEM Parti Şırnak İl Eş Başkanı Abdullah Güngen’e sordum: Güngen, “2023’te gerçekleşen genel seçimlerde partimiz (18 bin oydan fazla, AKP 10 bin küsürat oy aldı) büyük bir oy farkıyla seçimlerde başarı elde etti. Fakat 10 ay gibi bir süre sonra gerçekleşen yerel seçimlerde değişen tabloyu iyi okumak gerekiyor. ” diyerek seçim sonuçlarına dikkat çekti. Cudî, Gabar, Besta, Namaz Dağları gibi bölgelere yurttaşların girişinin yasaklandığını aktaran Güngen sözlerini şöyle sürdürdü: ” Burada kömür, bakır ve şimdilerde ise petrol gibi madenleri çıkartıyor. Onlarca kaçak kömür ocaklarıyla bütün Cudi bölgesini talan eden anlayış Gabar dağında petrol çıkarma gerekçesiyle bütün doğayı talan ediyor. On binlerce ağaç, korucular eliyle kesilerek Türkiye kentlerine götürülüp satılırken, bitki örtüsü yok edilen alanlarda ise doğa yok ediliyor. Resmi verilere göre Gabar’da günlük 30 bin varil petrol üretimi yapılıyor. Bu sayı yıl sonuna kadar 100 bin varile yükseltilmesi hedefleniyor. Tamamen rant odaklı bir anlayışla yönetiliyor.”

BARO BAŞKANI DİLSİZ: AMAÇ MADEN GELİRLERİNE SAHİP OLMAK

Şırnak Barosu Başkanı Avukat Rojhat Dilsiz’de, iki dönemdir taşıma oylarla Şırnak’ın AKP’ye kazandırıldığını belirterek; “Şırnak’a özellikle hu kadar yüklenilmesinin sebepleri arasında petrol ve maden gelirlerinden elde edilen payın önemi büyük. Özellikle kayyum uygulamalarının Şırnak yerelinde karşılık bulduğu ve halkın buna cevap olarak yerelde onlara destek verdiği algısı oluşturulmaya çalışılıyor. Erdoğan’ın geçen dönem yerel seçimlerden sonra “İstanbul’u kaybettik ama Şırnak’ı kazandık” demesinin altında yatan etken de buydu. Bununla beraber yeraltı zenginlikleri bakımından önemli konumda olması, kömür ve petrol gelirleriyle beraber Şirnex onlar açısından önemli bir merkez haline geliyor.” dedi.

 

/hbrcaldiran.com/

İlginizi Çekebilir

Tayakısı: Buğday Taban Fiyatı En Az 15 Lira olmalı
Hakan Tahmaz: Yine mi yeni anayasa?

Öne Çıkanlar