Özgür Gençlik dergisi Suruç özel sayısı çıktı

GenelGündem

Özgür Gençlik dergisinin Suruç özel sayısı yayınlandı…

“Suruç’tan Filistin’e özgürlük düşü yaşıyor” ana dosyasıyla çıkan  Özgür Gençlik 9. sayıda ,”Egemenler borazanlarını boşuna öttürüyor; özgürlük için mücadele hiç olmadığı kadar canlı ve güncel akıyor. İşgalci Siyonizmin üstüne ansızın çöken, yıkılmaz kaleleri yıkan Filistinli direnişçilerin iradesinden tutalım düşlerini heybesine koyarak yola çıkanlara; özgürlük düşü bizleri peşinden koşmaya çağırıyor. Düşler yaşıyor, yaşatılıyor” ifadeleri kullanıldı.

Dergide, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) 11. Genel Kurulu’nda açığa çıkan siyasal perspektiflere ilişkin yeni dönem eşbaşkanları Berfin Polat ve Müslüm Koyun ile Genel Kurul eksenli röportaj yer aldı.

“Birleşik Devrim Fikrinin Pratik Karşılığı: Kobanê İnşa Kampanyası” ile Rojava ve Filistin özgürlük mücadeleleri Ortadoğu Devrimi perspektifi ile inceleniyor. CKŞ’den Feraşîn Baran “Dê Tolhildana Pirsusê Li Kobanê Bihê Rakirin” başlıklı yazısıyla Suruç Katliamını bu sefer Rojava gençliğinin bakış açısı ile alıyor, “Filistin Mücadelesinde Neredeyiz?” başlıklı yazı ile soru emekçi sol ve gençlik örgütlerinin Filistin gündemi ile ilişkilenişi masaya yatırılıyor.

Kadın başlığında Kobanê İnşa Kampnyası’nın kadın devrimi ile bağı kuruluyor, “Bir Katliama Nasıl Yanıt Olunur?” yazısı ile Suruç Katliamını kendisine sıçrama tahtası haline getiren devrim şehitlerinin yaşamları inceleniyor. İsviçre’den Suruç Katliamı mahkemesini takip etmek için gelen bastA! heyetinin gözlem yazısının bir çevirisi de yer alıyor.

Gençlik Örgütleri ile yapılan röportajlarda Gençlik Komiteleri, Devrimci Gençlik Dernekleri ve Öğrenci Faaliyeti 1 Mayıs ve Van direnişine yönelik gözaltı ve tutuklama saldırıları değerlendiriliyor. Aktüel başlığında ise geçtiğimiz yılda katlanarak artan genç intiharlarının politika ile bağı kuruluyor.

Sincan Kapalı Hapishanesi’nden yazdığı mektupla tutsak HDP MYK üyesi Alp Altınörs, Kobanê davasından Suruç katliamına adaletsizliği anlattı.

İlginizi Çekebilir

Portekiz’de yabancılara vergi indirimi geri geliyor
Tuncel: Korkuya karşı cesareti toplumsallaştıracağız

Öne Çıkanlar