Tuncel: Korkuya karşı cesareti toplumsallaştıracağız

GündemPolitika

🔴 Türkiye’deki tüm sorunların ana sebebinin Kürt sorunu olduğunu belirten Tuncel, “Korkuyu toplumsallaştıran devlete karşı biz de cesareti toplumsallaştıracağız.  Korku gibi cesaret de bulaşıcıdır” dedi.

Kürt kadın siyasetçi Sabahat Tuncel, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) Adana İl Örgütü binasında düzenlenen bir  etkinlikte konuştu. Ekinliğe çok sayıda kişi,  partili ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Saygı duruşu ile başlayan etkinlikte ilk olarak söz alan DEM Parti Adana İl Eşbaşkanı Seyfettin Aydemir, İmralı tecridine dikkat çekerek, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için mücadele edeceklerini söyledi. Aydemir’den sonra konuşan DEM Parti PM Üyesi Funda Buyruk, kentte polis şiddetine işaret ederek, irade gaspına karşı eylemlerinin süreceğini dile getirdi.

 Buyruk ardından konuşan Sabahat Tuncel, siyasal süreç ve ülkede yaşanan gelişmelere dair değerlendirmelerde bulundu.

Suriyeli  mültecilere dönük saldırı ve derinleşen ekonomik krizin Kürt sorununun çözümsüzlüğü ile bağlantılı olduğunu ifade eden Tuncel, tüm sorunların ana temelinin Kürt sorunu olduğunu vurguladı.

Tuncel, “Bize dayatılan bu zulüm karşısında sessiz kalmak da onaylamak anlamını geliyor. Bu devlet en çok neyi yapıyor; korkuyu toplumsallaştırıyor. Biz ne yapacağız; bunun karşısında cesareti toplumsallaştıracağız. Korku gibi cesaret de bulaşıcıdır. Devlet kaç yıldır korkuyla yönetiyor. ‘Aman bir şey yaparsam gözaltına alınırım. Aman bir şey yaparsam tutuklanırım.’ Ama dışarıda da zaten cezaevinde değil misiniz, arkadaşlar? Özgürce konuşabiliyor musunuz? Yok. Özgürce ekmeğiniz evinize gelebiliyor mu? Birçoğumuz açlık sınırında yaşamak zorundayız. Hepiniz kredilere mahkumsunuz. En büyük kölelik kapitalizmin bize dayattığı görünmez zincirlerdir. Hepimiz bağlamış zaten” ifadelerini kullandı.

 ‘ÇÖZMEK YERİNE DERİNLEŞTİRİLİYOR’

 İktidarın Kürt sorununu çözmek yerine daha da derinleştirdiğini belirten Tuncel, Kürt halkının vereceği mücadele ve direniş ile sorunun çözüleceğini belirtti.  Kürt sorununun çözümü konusunda yapılması gereken tek şeyin muhataplarıyla sorunu çözmek olduğunu sözlerine ekleyen Tuncel, “Her yerde sorun muhataplarıyla çözülür. Kürt sorununun çözüm muhatabı da Sayın Öcalan’dır. Sayın Öcalan’la diyalog kurmak, müzakere yürütmek yerine tecrit uygulamak aslında çözümsüzlüğün bir yaklaşımdır” dedi. Tuncel,  son olarak ortak mücadele çağrısında bulundu.

 Tuncel, konuşması ardından partililerle siyasal sürece dair  sohbet gerçekleştirildi ve ardından Adana’da bir otelde kayyımlarla ilgili gerçekleştirilen bir etkinlikte kadınlarla bir araya geldi.

 

/Kaynak: Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Özgür Gençlik dergisi Suruç özel sayısı çıktı
Netanyahu, İsrail heyetini esir takası müzakerelerine gönderdi

Öne Çıkanlar