Özgür Özel’den Osman Kavala açıklaması: Bir an önce tahliye edilsin

GündemPolitika

 CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Gezi Parkı davasından tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala’nın bir an önce tahliye edilmesi gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı makamında ziyaret etti. Özel görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından yeniden gündeme gelen Gezi Parkı davasıyla ilgili konuşan Özgür Özel, Osman Kavala, Tayfun Kahraman başta olmak üzere herkesin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Anayasa Mahkemesi (AYM) kararlarına uyularak tahliye edilmesi gerektiğini söyledi.

Özel, Erdoğan’a Gezi Parkı davasının doğrudan ekonomiye dahi etkisinin olduğunu söylediğini aktararak, “En yoğun beklenti iş adamlarından tutun Türkiye’nin ekonomisi iyiye gitsin isteyen herkesin beklentisidir. Gezi Parkı davası, bu konudaki AİHM ve AYM kararları ayrı ayrı uygulanmadığı için hukukun üstünlüğü olmadığını, hukuki öngörülebilirlik olmadığını, böyle bir ülkeye yatırım yapılamayacağını, verilen kredinin yüksek olduğunu ve doğrudan ekonomiye dahi etkisi olduğunu bir kere hatırlatalım” dedi.

Erdoğan’a Gezi Parkı davasından tutuklu bulunan Tayfun Kahraman ile 2013 yılında görüştüğünü hatırlattığını söyleyen Özel, şöyle devam etti:

“Ben Erdoğan’a, Tayfun Kahraman’ın, Bülent Arınç ve kendisiyle yaptığı konuşmayı satır satır hatırlattım ve belgeleri bıraktım. Sayın Erdoğan’a, ‘Bülent Arınç ile görüştüğünde siz yurtdışındaydınız. Cumhurbaşkanı dönmesin, bakanlar istifa etsin, yönetimi bize bırakın dedilerse, hiçbirini içeriden çıkarmayın, bu darbe girişimidir. Ama ne demişlerdi? Ağaçları kesmeyin, kışla yapmayın, AKM’yi yıkmayın ve gaz fişeğini silah gibi kullanmayın. Bu talepler son derece masum’ dedim. Sonra, Tayfun Kahraman yine birlikte olduğu oda başkanlarıyla birlikte Erdoğan gelince onu da ziyaret etti. Kahraman’ın bu görüşmeden sonraki açıklamasını okudum. ‘Başbakanımız’ diye başlayan, ‘Olumlu atmosferde geçti. Ağaçlar kesilmeyecek, yargı kararı beklenecek, referandum yapılacak, referandum yapılacak ve halk isterse topçu kışlası yapılacak. Artık Gezi sakinlerinin takdirine sunuyorum, bu olumlu yaklaşımı’ diye konuşan birisi içeride yatamaz, yatmamalı. AİHM kararına rağmen inatlaşılmamalı, AYM kararına rağmen bir milletvekili hapiste tutulmamalı.”

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki heyet ile görüştüğünü ve burada kendilerine Kavala’yı hatırlattıklarını söyleyen Özel, “Ben geçtiğimiz günlerde Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde tam günlük temaslar yaptım. Çok sayıda devlet başkanıyla görüştüm. Türk heyetini ziyaret ettim. Heyet, ‘Ağzımızı açsak bize Osman Kavala diyorlar. AİHM’in kararını uygulamayınca bize burada adım attırmıyorlar’ diyorlar. O yüzden sonsuz fayda var, ne çare bulunacaklarsa bulsunlar. Yargı da talimat almasın, yargı talimatı kendi vicdanından alsın. En doğrusunu hukukçular biliyor ama bir yol bulunsun bu cendereden çıkılsın” diye konuştu.

 

/rd/

İlginizi Çekebilir

Amedspor şampiyon oldu
Vanspor, Bursaspor maçından çekildi

Öne Çıkanlar