‘Pişman’ olmayı ret ettiği için tahliyesi 4 kez ertelendi

2010 yılında 14 yaşında tutuklanan ve 24 yıl hapis cezasına çarptırılan Naif İşçi ‘’pişmanlık’’ dayatmasını kabul etmediği için 4’inci kez tahliyesi ertelendiği belirtildi.  

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre Şirnak’ın Cizre ilçesinde Eylül 2010’da gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Naif İşçi (28), yargılandığı davada “örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek”, “örgüt propagandası yapmak”, “toplantı, gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet” ve “tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması ve taşınması” iddialarıyla 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay, İşçi’nin yaşını göz önünde bulundurarak cezayı 16 yıla indirdi. Ancak İşçi, infaz süresini tamamlamasına rağmen koşullu salıverilme hakkından yararlanamıyor. İşçi’nin tahliyesi, 4’üncü kez “pişmanlık” dayatmasını reddettiği gerekçesiyle ertelendi. 

 Tutuklanmadan kısa bir süre önce trafik kazası geçiren ve sol bacağında platin bulunan İşçi, 14 yıldır bu şekilde cezaevinde tutuluyor. Bu nedenle sol bacağı kısaldı, neredeyse yürüyemez duruma geldi. 

İşçi’nin annesi Nebahat İşçi, hasta tutsakların infazının yakılmasının ülkedeki adaletsizlikten kaynaklandığını belirterek, “Oğlum cezaevinde 14 yılını doldurdu. Küçük yaşta tutuklandı. Oğlumun çocukluğunu çaldılar ve hayatını mahvettiler. Oğlum cezasını bitirmiş ve 6 Mayıs’ta tahliye olması gerekiyordu. Oğlum tahliye olacak diye hazırlıklara başladım. Gözüm yollarda kaldı. Ancak cezaevinin pişmanlık dayatmasını kabul etmediği için tahliyesi 4’üncü kez 3 ay daha ertelendi. Bu devletin adaleti ve hukuku yok. Çocuklarımızın cezaları bitmesine rağmen bırakılmıyor. Bu yaptığınız haksızlık değil mi?” diye sordu. 

Oğlunun cezaevinde her türlü haksızlığa maruz kaldığını ifade eden İşçi, “Sakattı ve sol bacağında platin vardı. Tutuklayıp ceza verdiler, bizi mağdur ettiler. Bununla da kalmadılar ve Bandırma T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün ettiler. Şimdi de oğluma 14 yıl sonra ‘pişman mısın’ diye soruyorlar. Oğlum ne yaptı ki pişman olsun? Oğlum hasta ve cezaevinde bir sürü hastalığa yakalandı. Eğer çocuklarımızı tedavi edemeyeceksiniz bırakın kendimiz tedavi edelim. Bu yaptığınız hukuksuzluk ve kanunsuzluktur. Bunu kabul etmiyoruz. Bu ülkeye adalet gelsin istiyoruz” ifadelerini kullandı.

/MA/

İlginizi Çekebilir

Polonya’dan Rusya ve Belarus sınırını güçlendirmek için yatırım
Rojava’da yerel seçimler için aday başvuru süresi uzatıldı

Öne Çıkanlar