Polonya’dan Rusya ve Belarus sınırını güçlendirmek için yatırım

DünyaGündem

Polonya Başbakanı Donald Tusk, ülkesinin Rusya ve Belarus ile olan sınırı boyunca güvenlik ve caydırıcılığı arttırmak için yaklaşık 2.2 milyar euro yatırım yapacağını duyurdu.

Başbakan Donald Tusk Cumartesi günü yaptığı açıklamada, askeri tahkimatların inşasını içeren Shield-East projesinin çoktan başladığını açıkladı.

Polonya’nın NATO’nun ve Avrupa Birliği’nin doğu kanadındaki stratejik konumunu vurgulayan Tusk, ülkenin Avrupa’nın güvenliği konusundaki sorumluluğunun altını çizdi.

Tusk, “Güvenliğimiz ve her şeyden önce güvenli bir doğu sınırı için yaklaşık 10 milyar zloti ( 2.2 milyar euro) yatırım yapma kararı aldık” dedi.

Projenin, potansiyel düşmanlar tarafından geçilmez olmasını sağlamak için güçlendirilmiş ve çevresel olarak değiştirilmiş bir sınır inşa edilmesini içerdiğini belirten Tusk, “Polonya’nın sınırını barış zamanlarında güvenli, savaş zamanlarında ise düşman için geçilmez kılmak için bu çalışmalara başladık” dedi.

Tusk, İkinci Dünya Savaşı sırasında Monte Cassino Muharebesi’nde Müttefiklerin kazandığı zaferin 80. yıl dönümü münasebetiyle Krakow’da Polonya birliklerine hitap etti.

Polonya’daki bir önceki sağcı hükümet 2021’deki kitlesel göçmen akınını engellemek için Belarus sınırı boyunca 367 milyon euroluk bir duvar inşa etmişti. Ancak AB yanlısı mevcut hükümet daha fazla takviye gerektiğine inanıyor.

Polonya, Rusya’nın işgaline karşı savunmasında Ukrayna’nın güçlü bir müttefiki olmaya devam ediyor.

/euronews/

İlginizi Çekebilir

Aliyev ve Reisi, Azerbaycan-İran sınırında bir araya geldi
‘Pişman’ olmayı ret ettiği için tahliyesi 4 kez ertelendi

Öne Çıkanlar