Polonya yerel seçimlerde sandık başında

DünyaGündem

🔴 Polonya’da dört ay önce kurulan koalisyon hükümeti, sabah saatlerinde oy verme işleminin başladığı yerel seçimde ilk sınavını veriyor. 38 milyon nüfuslu Orta Avrupa ülkesinde yerel yönetim pozisyonları için yarışan yaklaşık 190 bin aday bulunuyor.

Başbakan Donald Tusk’un kurduğu koalisyon hükümeti, için ilk ciddi test niteliği taşıyan yerel seçimlerde Polonyalı seçmenler sandık başına gitti.

Seçmenler belediye başkanlarının yanı sıra belediye meclisleri ve il genel meclisi üyelerini de belirleyecek. 35 yıl önce komünizmden kurtulan Polonya’da belediye başkan adaylarının ilk turda oyların en az yüzde 50’sini kazanamaması durumunda ikinci tur oylamalar iki hafta sonra, 21 Nisan’da yapılacak.

Oylamadan önceki günlerde yayınlanan kamuoyu yoklamaları en büyük iki siyasi oluşumun başa baş yarıştığını gösterdi: Tusk’ın merkezci ve Avrupa Birliği yanlısı Sivil Platform partisinin liderliğindeki seçim koalisyonu olan Sivil Koalisyon ile 2015’ten geçen yıla kadar ülkeyi yöneten Ulusal Muhafazakar parti.

Üçüncü Yol koalisyonu, Sol ve radikal sağcı Konfederasyon partisi de dahil olmak üzere diğer bazı gruplar bu iki ana grubu takip ediyor.

Tusk’ın Üçüncü Yol ve Sol’u içeren koalisyon hükümeti, ekim ayında yapılan ulusal seçimleri birlikte kazandı. Rekor katılımla gerçekleşen bu sonuç, Avrupa Birliği tarafından yargı sistemi ve kamu medyasında yaptığı değişikliklerle demokratik standartları ihlal etmekle suçlanan Hukuk ve Adalet’in sekiz yıllık inişli çıkışlı iktidarının sonunu getirdi.

Başbakan Tusk bu değişikliklerin çoğunu tersine çevirme vaatleriyle seçimi kazandı ve bu programı uygulamaya çalışıyor. Tusk’ın yargı sistemine bağımsızlığını yeniden kazandırma girişimleri, yeni yasaların kabul edilmesini gerektirecek uzun bir süreç.

 

/euronews/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Ankara’da ‘dış güçler seçime müdahale etti’ itirazı 
Gazze’de can kaybı 33 bin 175’e yükseldi

Öne Çıkanlar