Polonya’nın Hukuk ve Adalet Partisi, Orban yerine Meloni’nin grubunu seçti

DünyaGündem

Polonya’nın Hukuk ve Adalet (PiS) partisi, Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın “Avrupa için Vatanseverler” ittifakına katılma teklifini reddetti. Parti bunun yerine, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin ECR grubunda yer almaya devam edecek.

Polonya’nın Hukuk ve Adalet Partisi (PiS), Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) aşırı sağcı Avrupa Muhafazakârları ve Reformistleri (ECR) grubunun bir parçası olarak kalmaya karar vererek partinin siyasi geleceğine ilişkin günlerdir süren spekülasyonlara son verdi.

Haber, iç anlaşmazlıklar nedeniyle ertelendikten sonra Çarşamba günü gerçekleşen ECR’nin kurucu toplantısı sırasında resmiyet kazandı.

Böylece, PiS, Macaristan başbakanı Viktor Orban’ın Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) en büyük aşırı sağ grubu kurmayı amaçlayan “Avrupa için Vatanseverler” ittifakına katılma teklifini reddetmiş oldu.

Orban’ın girişimi, şu ana kadar Çekya’dan ANO, Avusturya’dan Özgürlük Partisi (FPÖ) ve Portekiz’den Chega’yı cezbetti. Bu partilerin hepsi Yeşil Mutabakat’a, AB göç politikası reformuna ve Ukrayna’ya askeri yardımlara derin bir nefret besliyor.

Manifestolarında “Sadece kıta genelinde yurtsever ve egemenlikçi partilerin zaferi ve işbirliği sayesinde çocuklarımızın mirasını garanti altına alabiliriz” deniyor.

AP’de bir grup oluşturmak için en az yedi üye ülkeden minimum 23 milletvekili gerekiyor. Bu da bugün itibariyle Vatanseverlerin üç ulusal partiden yoksun olduğu anlamına geliyor.

İdeolojik benzerlikler nedeniyle PiS’in Vatanseverler ittifakına katılma ihtimalinin daha yüksek olduğu düşünülüyordu. PiS’in 20 milletvekili, yeni oluşmakta olan ittifakın saflarını hızla genişletecek ve muhtemelen yeni üyelerin ittifaka katılmasına yardımcı olacaktı.

Geçen hafta ECR kurucu toplantısının, iki ana grup olan Polonya’nın PiS’i ve Meloni’nin İtalya’nın Kardeşleri Partisi (FdI) arasındaki bir çatışma nedeniyle aniden iptal edilmesi, Polonya delegasyonunun yakında gruptan ayrılacağına dair endişe yaratmıştı.

Polonya’nın eski başbakanı Mateusz Morawiecki verdiği bir röportajda PiS’in ayrılma olasılığının yüzde 50 olduğunu söyledi. Politico Europe’a konuşan Morawiecki, Orban’ın yeni girişimine atıfta bulunarak, “Her iki yönde de ilerleyebiliriz” dedi.

Euronews’e konuşan bir parlamento yetkilisi ise PiS’in diğer gruplarla görüşmelere başladığını aktardı.

Meloni mi Orban mı?
PiS’in Orban yerine Meloni’yi seçmesinin nedeni hemen anlaşılamadı.

Macar başbakanın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yakın ilişkilerini sürdürme arzusu, Rusya’ya daha sert yaptırımları savunan Polonyalılarla sürtüşmeye neden oldu.

Buna karşın Orban, Batılı ülkelerin yaptırımlarının etkinliğini açıkça sorguluyor ve AB’nin Ukrayna’ya yapacağı 6.6 milyar euroluk askeri yardımı engelliyor.

Çarşamba günü yapılan açıklamalar, AP’de ECR’nin etkisini arttırmayı uman Giorgia Meloni’ye rahat bir nefes aldırdı. İtalyan başbakan iktidara geldiğinden bu yana Avrupa sahnesinde daha pragmatik bir duruş benimseyerek AB’nin karar alma sürecinin bir parçası olmaya çalıştı.

PiS’li müttefiklerinin karşı çıktığı iddialı bir reform olan Yeni Göç ve İltica Paktı’nın önündeki engelin kaldırılmasında Meloni’nin desteği kilit rol oynadı. Ancak İtalya Başbakanı’nın nüfuzu hala sınırlı. Geçen hafta AB’nin üst düzey görevlerine ilişkin müzakereler sırasında Meloni ana merkez partiler tarafından dışlandı.

Polonyalı müttefiklerinin Orban’ın ittifakını seçmesi durumda, Meloni’nin hedeflerine ulaşması zor görünüyordu. ECR, 84 milletvekilinden 64 milletvekiline düşecek ve kısa süre önce elde ettiği AP’nin üçüncü büyük gücü olma konumunu kaybedecekti.

PiS’in ECR’de kalmaya kararıyla, Meloni ve meslektaşları ellerindeki kozları kullanarak çevre mevzuatını durdurmak ve düzensiz göçü engellemek için merkez sağ Avrupa Halk Partisi (EPP) ile ittifaklar kurabilir.

Kaynak: EURONEWS

İlginizi Çekebilir

Rusya’ya bağlı Dağıstan’da peçe takmak geçici olarak yasaklandı
Diyarbakır’da eski taş ocağındaki kazıda 60 çocuk mezarı bulundu

Öne Çıkanlar