Rusya’ya bağlı Dağıstan’da peçe takmak geçici olarak yasaklandı

DünyaGündem

Rusya’ya bağlı Dağıstan Özerk Cumhuriyeti Müftülüğü, bölgede 23 Haziran’da düzenlenen silahlı saldırıların ardından güvenlik önlemleri kapsamında bugünden itibaren peçe takmayı geçici olarak yasakladığını bildirdi.

Dağıstan Özerk Cumhuriyeti Müftülüğü, Telegram mesajlaşma uygulaması üzerinden Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “mevcut tehditler ortadan kaldırılıncaya kadar” peçe takılmasına “geçici” bir yasak getirildiğini belirtti.

Müftülük, yasağın “belirlenen tehditler ortadan kaldırılıncaya ve yeni bir teolojik sonuca varılıncaya kadar” yürürlükte kalacağını vurguladı.

Dağıstan Müftüsü Ahmad Abdullayev, “Beni eleştirecek kişilere karşı tavrım nötrdür” diyerek Müslüman toplumun karar tepki gösterebileceğini belirtti.

Karar, Müslümanların çoğunlukta olduğu bölgede yaşanan silahlı saldırıların ardından verildi. 23 Haziran’da başkent Mahaçkale ve bölgenin güneyindeki Derbent şehrinde bulunan bir polis noktası, iki kilise ve iki sinagogun hedef alındığı saldırılarda 17’si polis, 5’i sivil olmak üzere toplam 22 kişi hayatını kaybetmişti. Haberlerde, saldırının ardından silahlı adamlardan birinin peçe takarak kaçmaya çalıştığı belirtildi.

1991’de Sovyetler Birliği’nin çöküşünün ardından Müslüman çoğunlukta yaşadığı bölgede peçe takmak popülerlik kazandı.

Dağıstanlı kadınların yalnızca küçük bir azınlığı yüzü tamamen kapatan peçe taksa da, peçe kullanımı bölgenin büyük şehirlerinde yaygın hale geldi.

Kaynak: EURONEWS

İlginizi Çekebilir

50 yıldır evli olan çift, ötanazi ile yaşamlarına birlikte son verdi
Polonya’nın Hukuk ve Adalet Partisi, Orban yerine Meloni’nin grubunu seçti

Öne Çıkanlar