Rapor: Mayıs’ta 60 kadın öldürüldü

GündemKadın

KCDP’nin Açıkladığı 2024 Mayıs Ayı Raporuna Göre Erkekler Tarafından 40 Kadın Öldürüldü, 20 Kadın Ise Şüpheli Şekilde Ölü Bulundu.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), mayıs ayı kadın cinayetleri raporunu açıkladı. Rapora göre mayıs ayında erkekler tarafından 40 kadın öldürüldü, 20 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu.

KCDP’nin paylaştığı verilere göre öldürülen 40 kadından 14’ü boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak istemesi bahanesi ile, 2’si annelerinin baba hakkında tedbir kararı çıkarma bahanesiyle, 1 ‘i kızını korurken, 3’ü ekonomik bahanelerle öldürüldü. 20 kadının ise hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilmediği belirtildi.

KADINLAR KİMLER TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ?

KCDP’nin paylaştığı veriler şöyle: Mayıs ayında öldürülen 40 kadının 15’i evli olduğu erkek, 6’sı babası, 4’ü birlikte olduğu erkek, 4’ü tanıdığı biri, 3’ü akrabası, 2’si eskiden evli olduğu erkek, 2’si eskiden birlikte olduğu erkek, 1’si kardeşi, 1’i oğlu, 1’i tanımadığı biri tarafından öldürüldü. Bir kadının failinin yakınlığı tespit edilemediği ve bu ay kadınların %38’i evli olduğu erkek tarafından öldürüldü.

KADINLAR EN ÇOK EVLERİNDE ÖLDÜRÜLDÜ

Kadınların 25’i evinde, 6’sı sokakta, 2’si arabada, 2’si ıssız yerde, 2’si işyerinde öldürülmüştür. 3 kadının nerede öldürüldüğü tespit edilememiştir. Bu ay öldürülen kadınların %63’ü evlerinde öldürüldü.

KADINLAR EN ÇOK ATEŞLİ SİLAH İLE ÖLDÜRÜLDÜ

Bu ay öldürülen kadınların 19’u ateşli silahlarla, 13’ü kesici aletle, 4’ü boğularak, 2’si yakılarak, 1’i yüksekten atılarak öldürüldü. Bir kadının ölüşekli tespit edilemedi. Bu ay öldürülen kadınların %48’i ateşli silah ile öldürüldü.

İlginizi Çekebilir

Van’da kayyum protestolarında 5 gözaltı!
Biden, İsviçre’deki Ukrayna Barış Zirvesi’ne katılmayacak

Öne Çıkanlar