Rojava: Amudê’ye SİHA saldırısında 6 Asayiş görevlisi hayatını kaybetti

GenelGündem

Rojava İç Güvenlik Güçleri Kuzey ve Doğu Suriye Medya Merkezi, Türkiye’nin SİHA saldırısı sonucunda Amude ilçesinin Al Habaş köyünde 6 Asayiş görevlisinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Açıklamada şöyle denildi.

”Türk devleti, 5 Ekim Perşembe sabahından bu yana kuzeydoğu Suriye hava sahasını 15’ten fazla insansız hava aracıyla geçerek bölgelerimize yönelik bir dizi saldırı başlattı ve bir kez daha birçok noktayı, altyapıyı, hizmet tesislerini, akaryakıt ve petrol istasyonlarını hedef aldı.

Yaralanmalara ve mağduriyetlere yol açan saldırılar, sivillerin yaşadığı bölgeleri de etkiledi. Türk saldırganlığının yerleşim yerlerini hedef aldığını ve yarattığı hasarı kamuoyuna duyuruyoruz:

Haseke kırsalındaki Sere Kaniye’de yerinden edilmiş kişilere yönelik Washokani kampı civarına iki hava saldırısı.  Haseke’nin kuzeybatısındaki Müşerfat El Hamma köyünde 3 sivilin yaralanmasına yol açan fabrika saldırısı.

Kamışlo kantonunun Cel Ağa ilçesinin kuzeyindeki Cel Ağa Barajı civarı saldırısı. 

Kobani kantonunun güneydoğusunda, M4 uluslararası karayolu üzerindeki Xarab Aşk köyünde iki sivilin ölümüne yol açan motosiklet saldırısı. Kobani, Tel Tamr ve Haseke kırsalında sivillerin yaşadığı bazı köylere saldırılar.

Tirbe Spiyeh ilçesinin güneybatısındaki Kardahol köyü yakınlarında petrol depolarının bulunduğu alana saldırı.

Qamişlo kantonunun Cel Ağa ilçesi kırsalındaki Al Qaws köyündeki petrol istasyonu – Al-Tamer ilçesinin güneyindeki Al-Rakba köyünde su aktarma istasyonu yakınında meydana gelen saldırıda maddi hasar meydana geldi.

Kamişlo kantonunun Amuda ilçesinin güneyindeki Al Habaş köyündeki saldırı 6 İç Güvenlik mensubunun şehit olmasına yol açtı.

Tüm kesimlerden halkımızı, daha önceki tüm aşamalarda olduğu gibi, dayanışma ve birliğin gerekliliğine, bölgelerini koruma tercihinde ısrar etmeye ve halkımızın kazanımlarını hedef alan Türk saldırganlığını durdurmak için sesini yükseltmeye çağırıyoruz. ”

 

/Orta Doğu Haber/

İlginizi Çekebilir

ABD’li yetkililer: Suriye’de Türkiye’ye ait insansız hava aracı F-16 ile düşürüldü
Almanya: Taurus füzelerinin Ukrayna’ya gönderilmesine izin vermedi

Öne Çıkanlar