ABD’li yetkililer: Suriye’de Türkiye’ye ait insansız hava aracı F-16 ile düşürüldü

DünyaGündem

Reuters’a isimlerinin verilmemesi koşuluyla konuşan iki ABD’li yetkili, Suriye’de Amerikan askerlerinin yakınlarında faaliyet gösteren Türkiye’ye ait insansız hava aracının F-16 ile düşürüldüğünü söyledi.

Amerikalı yetkililer, Türk yetkilileri ABD askerleri yakınlarında faaliyet gösterdikleri konusunda uyardıklarını belirtti.

Türkiye: “Düşürülen insansız hava aracı bize ait değil”

Suriye’nin kuzeyinde ABD liderliğindeki koalisyon tarafından Türkiye’ye ait bir insansız hava aracının düşürüldüğü iddiasının ardından Milli Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili, insansız hava aracının Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait olmadığını söylemişti.

Reuters’a konuşan Türk yetkili insansız hava aracının Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait olup olmadığı sorulduğunda “Bizim değil” dedi. Yetkili insansız hava aracının kime ait olduğu konusundaysa bir ayrıntı vermemişti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ve yerel bir güvenlik kaynağı, ABD liderliğindeki koalisyonun Suriye’nin kuzeydoğusundaki bir üs yakınlarında bir Türk insansız hava aracını düşürdüğünü iddia etmişti.

ABD Savunma Bakanlığı VOA Türkçe’nin konuya ilişkin sorusunu Merkez Kuvvetler Komutanlığı CENTCOM’a yönlendirdi. CENTCOM’dan ya da IŞİD’le Mücadele Koalisyonu’ndan konuyla ilgili başka bir açıklama henüz gelmedi.

Wall Street Journal’ın konuya ilişkin haberinde, Amerikalı bir yetkilinin insansız hava aracını silahlı Türk drone’u ifadeleriyle tanımladığı ve ABD’nin harekete geçmeden önce bunun farkında olduğunu söylediği belirtildi.

Suriye’nin kuzeyinde ABD ile işbirliği yapan Suriye Demokratik Güçleri’nin çoğunluğunu oluşturan YPG sözcüsü Siyamend Ali VOA’ye yaptığı açıklamada, herhangi bir ülke ismi vermedi; ancak bu tür saldırıların IŞİD’le mücadeleye zarar verdiğini ve IŞİD’in bundan faydalandığını söyledi.

 

/voa/

İlginizi Çekebilir

Pentagon: Türk SİHA’sı Amerika’nın özel bölgesine girince düşürüldü
Rojava: Amudê’ye SİHA saldırısında 6 Asayiş görevlisi hayatını kaybetti

Öne Çıkanlar