RSF: Gazze’de öldürülen gazeteciler için UCM’ye başvurdu

GündemMedya

Sınır Tanımayan Gazeteciler(RSF) örgütü, Gazze’de öldürülen veya yaralanan Filistinli gazetecilerle ilgili olarak Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne(UCM) şikayette bulunduğunu açıkladı.

RSF, pazartesi günü yaptığı açıklamada UCM savcısından İsrail ordusunun 15 Aralık’tan bu yana en az dokuz Filistinli gazeteciye karşı işlediği iddia edilen savaş suçlarını soruşturmasını istediğini söyledi.

UCM ocak ayında, Gazze’de patlak veren ve 100’den fazla gazetecinin hayatına mal olan savaşın başlamasından bu yana gazetecilere karşı işlenen potansiyel suçları araştırdığını duyurmuştu.

RSF, “Bu gazetecilerden bazılarının kasten öldürüldüğüne ve diğerlerinin İsrail ordusunun sivillere yönelik kasıtlı saldırılarının kurbanı olduğuna inanmak için makul gerekçeler bulunduğunu” kaydetti.

RSF’nin yaptığı üçüncü şikayet olan bu özel başvuru, 20 Aralık ile 20 Mayıs arasında öldürülen sekiz Filistinli gazeteci ve yaralanan bir diğer gazeteciyle ilgili.

RSF “İlgili tüm gazeteciler çalışmaları sırasında öldürüldü (veya yaralandı)” açıklamasını yaptı.

RSF Savunma ve Yardım Direktörü Antoine Bernard, “Gazetecileri öldürenler, çatışma zamanlarında daha da önemli olan halkın bilgi edinme hakkına saldırıyor” ifadelerini kullandı.

‘Gazeteciler için en ölümcül dönem’

New York merkezli Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) “verilerin toplanmaya başladığı 1992 yılından bu yana en fazla gazetecinin hayatını kaybettiği dönem” olan Gazze savaşı sırasında en az 107 gazeteci ve medya çalışanının öldürüldüğünü söylüyor.

RSF’nin şikayeti ocak ayında El Cezire için çalışırken öldürülen iki Filistinli gazetecinin vakasını içeriyor.

Ağ, AFP ve diğer haber kuruluşlarında video yayıncısı olarak da çalışan Hamza Wael Dahdouh ve Mustafa Thuria’nın Gazze Şeridi’ndeki kanal için “görevlerini yerine getirmeye giderken” öldürüldüğünü söyledi.

İsrail ordusu AFP’ye o sırada “IDF birliklerine tehdit oluşturan bir uçağı işleten bir teröristi vurduğu” açıklamasını yaptı.

Açıklamada “saldırı sırasında teröristle aynı araçta bulunan diğer iki şüphelinin de vurulduğu yönündeki haberlerin bilindiği” ifade edildi.

/euronews/

İlginizi Çekebilir

Erbil: Kürdistan Kültür ve Sanat Merkezi bugün açılıyor
Her yıl 300 milyon çocuk çevrimiçi cinsel istismara maruz kalıyor

Öne Çıkanlar