Silopi’de Kürtçe kurs açıldı

🔴 Şırnak’ın Silopi Belediyesi Eyşe Şan Kültür ve Sanat Merkezi Kürtçe dil kurslarına başladı…
Şırnak’ın Silopi ilçesinde DEM Parti Silopi Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten Eyşe Şan Kültür ve Sanat  Merkezi Kürtçe dil kursu başlattı.
Kursun açılışına Silopi belediye eşbaşkanları, DEM Parti Şirnex milletvekilleri, KESK ve İHD yöneticileri ile çok sayıda kişi katıldı. Öğrenci, eğitmen ve katılımcılar yöresel kıyafetleriyle katıldı.
‘ANADİLDE EĞİTİM VERMEK İÇİN HAZIRIZ’ 
Kurs açılışında  Kürtçe öğretmen Müslüm  Ergin konuştu. Ergin, dilin önemine vurgu yaparak, şöyle konuştu: “Hem Kürdistan tarihinde hem de dünya tarihinde dilin önemi bilinir. Dile hizmet ve yaşatmak için bu tarz bir çalışmaya ihtiyaç duyduk. Kurslarımızın başlamasıyla birlikte halkımız gerçekten büyük ilgi gösterdi ve birçok kişi bize başvurarak  Kürtçe eğitim almak için talepte bulundu. Bu da halkımızda kültür ve dil bilincinin olduğunu gösteriyor. Çalışmalarımızı bundan önce de kurumumuz Kurdî-DER’in bünyesinde  yürütüyorduk, bugün de burada Eyşe  Şan kültür ve sanat bünyesinde  yapmaya devam ediyoruz. Dilin önemini göstermek ve unutmamak için buradayız. Herkesi Eyşe Şan kültür ve sanat merkezine başvurarak dilini öğrenmeye çağırıyoruz. Her hafta sonu cumartesi ve pazar günleri dil eğitimi vereceğiz. Bize başvurmayanları kurslarımıza başvurmaya davet ediyoruz. Biz burada insanlarımızı kendi anadillerinde eğitmeye hazırız.”
‘MÜCADELE EDECEĞİZ’
Ardından konuşan Kürtçe öğretmeni Aydın Deniz de Kürtçe dil kurslarının önemine vurgu yaparak, “Kurdî-Der kurumumuz 8 yıl önce kapatıldı. 8 yıl aradan sonra bugün belediyelerimizin bünyesinde  Kürtçe dil kursları açabiliyoruz. Bu bizler için büyük bir mutluluk ve gururdur. Bütün günlerimiz Kürt ve Kürtçe geçmesi diliyoruz. Kürt dili o kadar zengin ki bugün dünyada 10. sırada yer alıyor. Ne yazık ki bugüne kadar resmi dil olmalarına izin verilmedi. Ama en zor koşullarda  dilde eğitim veren öncülere ve kahramanlara söz veriyoruz dilimizi unutmayacağız ve onun için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.
/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Meral Danış Beştaş: Kürtler yine öteki…
Okuldan atılan öğrenci müdüre kurşun yağdırdı: Müdür Oktugan hayatını kaybetti

Öne Çıkanlar