SOHR: Türkiye Nijer’e Suriyeli paralı asker gönderiyor

DünyaGündem

🔴 Türkiye’nin Nijer’deki ‘ekonomik ve askeri çıkarlarını korumak’ için, son aylarda yüzlerce Suriyeli paralı askeri Batı Afrika ülkesine gönderdiği bildiriliyor.

Suriye genelinde araştırmacıları bulunan İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Nijer’e gönderilmek üzere Suriyeliler’in silah altına alınmasının birkaç aydır devam ettiğini açıkladı.

SOHR Direktörü Rami Abdulrahman, “Geçen yılın Eylül ayından bu yana yaklaşık 1.100 Suriyeli paralı askerin Nijer’e konuşlandırıldığını doğruladık” dedi.

VOA’ya konuşan Abdulrahman, bu kişilerin Suriye’nin kuzeybatısında Türkiye’nin ve Türkiye destekli Suriyeli silahlı grupların kontrolü altındaki bölgelerden toplandığını kaydetti.

Fransa merkezli hak örgütü Hakikat ve Adalet İçin Suriyeliler (STJ) de, bu gelişmeleri belgelediğini belirtti.

VOA’ya konuşan STJ Direktörü Bassam Alahmad, “Bu Suriyeli savaşçılar Suriye’den Türkiye’ye naklediliyor ve daha sonra Türk havaalanlarını kullanarak Türk askeri uçaklarıyla Nijer’e gönderiliyor” dedi.

Türkiye geçmişte, hakkında Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’ın hükümetiyle yakın bağları olduğu haberleri yer alan ve özel bir askeri şirket olan SADAT Uluslararası Savunma Danışmanlık Şirketi aracılığıyla, Suriyeli savaşçıları Azerbaycan ve Libya gibi başka çatışma bölgelerine konuşlandırmıştı.

Washington’da bulunan araştırma kuruluşu New Lines Enstitüsü’nden Ortadoğu uzmanı Nicholas Heras, “Türkiye’nin, ticari ve askeri çıkarlarını ve dünyadaki gücünü arttırma açısından Afrika’yı açık bir büyüme alanı olarak gören bir politikayı, Nijer’de uyguladığı çok açık” dedi.

Rami Abdulrahman da Türkiye’nin kontrolü altındaki bölgelerden Suriye vatandaşlarının işe alımlarının arkasında SADAT’ın olduğunu söyledi.

İstanbul merkezli SADAT, VOA’nın yorum talebini reddetti. VOA ayrıca Türk Dışişleri Bakanlığı ile de temasa geçti ancak herhangi bir yanıt alamadı.

Ahmed isimli Suriyeli bir savaşçı, bu hafta AFP’ye yaptığı açıklamada, Sultan Murat Tümeni adındaki Türkiye destekli Suriyeli milislerin, kendisini Nijer’e gönderilmek üzere silah altına aldığını açıklamıştı.

 

/VOA/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Kobani Davası kararları 3 kentte protesto edildi
Urmiye: Îranê 5 girtiyên din îdam kirin

Öne Çıkanlar