Stoltenberg’ten sürpriz Macaristan ziyareti: Orban ile görüşecek

DünyaGündem
🔴 NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile görüşmek üzere başkent Budapeşte’yi ziyaret edecek.

Letonya’nın başkenti Riga’da düzenlenen B9 Zirvesi basın toplantısında konuşan Stoltenberg, “Bir anlaşmaya vardığımızdan emin olmak için NATO ülkelerinin liderleriyle görüşmek genel sekreter olarak benim işimin bir parçası,” dedi.

“(Orban ile) Washington zirvesinin gündemini tartışmayı dört gözle bekliyorum, ki bu gündem hem NATO’nun güvenliği ve caydırıcılığını hem de Ukrayna’ya desteği içeriyor” diye ekledi.

Stoltenberg sözlerini şöyle tamamladı: “Tüm müttefiklerin Kiev’deki yardım koordinasyonunu güçlendirmek ve mali desteği onaylamak için onay vermelerini bekliyorum.”

NATO tarafından yapılan basın açıklamasında liderlerin yarın ortak bir basın toplantısı düzenleyecekleri bilgisi de yer aldı.

Stoltenberg şu anda, Letonya Cumhurbaşkanı Edgars Rinkevics ile Romen ve Polonyalı mevkidaşları Klaus Iohannis ve Andrzej Duda’nın ev sahipliğinde düzenlenen B9 Zirvesi’ne katılmak üzere, kısa bir süre önce başarılı bir şekilde yeniden canlandırılan zorunlu askerlik politikasının birinci yılını kutlayan Riga’yı ziyaret ediyor.

Letonya’nın başkentinde düzenlenen ortak basın toplantısında Stoltenberg, Baltık ülkesinin 2027 yılına kadar yüzde 3’e çıkması beklenen savunma portföyüne GSYH’nin yüzde 2’sini ayırarak “örnek teşkil ettiğini” belirterek, Ukrayna’ya yönelik askeri destek çabalarını övdü.

“Ukraynalı askerlere kapsamlı askeri eğitim veriyorsunuz. İnsansız hava aracı tedariki için sanayi ile birlikte çalışan bir koalisyona liderlik ediyorsunuz. Ve daha fazla top mermisi sağlamak için Çek liderliğindeki girişime katkıda bulunuyorsunuz,” ifadelerini kullandı.

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis geçtiğimiz Mart ayında 32 ülkeden oluşan NATO askeri ittifakının bir sonraki lideri olmak için yarışa katılacağını açıklamış ve ülkesinin Avrupa’daki stratejik konumuna ve Ukrayna’ya yakınlığına vurgu yapmıştı.

Iohannis daha önce yaptığı açıklamada, “Rusya kıtamız ve Avrupa-Atlantik güvenliğimiz için ciddi ve uzun vadeli bir tehdit olduğunu kanıtlıyor” demişti. “Bu koşullar altında NATO’nun sınırları büyük önem kazanıyor ve doğu kanadının güçlendirilmesi … uzun vadeli bir öncelik olmaya devam edecek.”

NATO’nun “perspektiflerini yenileme” ihtiyacı duyduğunu belirten Iohannis, Doğu Avrupa’nın tarihi zorluklarının Rus saldırganlığı karşısında bunu sağlayabileceğini söyledi.

NATO’nun en doğudaki üyelerinin birçoğu Rusya’nın bölgeleri üzerinde yeniden nüfuz kurma girişimlerinden duydukları endişeyi dile getirirken, Sovyet etkisi altında yaşama anıları bazıları için hala güçlü.

2014’ten bu yana NATO Genel Sekreteri olan Stoltenberg bir dönem daha görev yapmak istemediğini açıkça ifade etti.

/euronews/

İlginizi Çekebilir

Feridun Yazar, ölümünün 8’inci yıl dönümünde mezarı başında anıldı
Şiddetli sıcak hava dalgası birçok Arap ülkesini vurdu

Öne Çıkanlar