Suna Arev: Bit pazarında insan derisinden bir fotoğraf albümü

Yazarlar

Hafta sonları, Almanya’nın büyük ya da küçük kentlerinin hemen hemen hepsinde belediyelerce tahsis edilmiş alanlarda pazarlar kurulur. Bazen yere serilmiş bir naylon muşamba ya da tahta bir masa üzerinde, pazar alanlarına özgü özenle dizilmiş mallar alıcısını bekler.

Söz konusu pazarlarda aranılan her ne ise, bulunur. Giyimden, mutfak eşyalarına, oyuncaklardan, tamir aletlerine hatta ve hatta eski zamanlardan kalma, el nakışlı patiskalara, tahtadan oyulmuş heykellere kadar, kısacası insanın aradığı ne varsa bulması mümkündür.

Buralarda yalnız yapayalnız yaşayan yaşlı Almanlar ölür ve onlardan arta kalan evleri boşaltılır. Onların anıları, eşyaları yol kenarına atılır ve belediyece alınacakları günü beklerler. İşte o pazarlarda bir festival havası içinde sergilenen eşyaların çoğu, yol kıyılarına atılmış bu çöplerden oluşur.

Ayrıca bu pazarlarda mal satanların hemen hemen hepsi göçmendir ki alıcıların çoğu da yine göçmenlerdir. Göçmenler için bu pazarlar vergiden muaf bir ek gelirdir…

1.ve 2 .Dünya Savaşı’nı yaşamış Almanya’nın boşaltılan ev ve garajlarında bazen bir tarih bile gün yüzüne çıkar ve adeta unutulmak istemez….

Kimin aklına gelir ki ; alacağımız bir sabunun insan yağından yapıldığı ya da göğsümüzde kopan bir düğmenin boş iliğini yine insan dişinden yapılmış bir düğmenin kapatacağını. Bir kemerin , bir cüzdanın, bir abajurun, bir çantanın ya da bir fotoğraf albümünün insan derisinden yapıldığını…Nereden nereden, bilebiliriz…

Faşizmin geçtiği, milyonlarca insanın katledildiği insanların, bedenlerinin endüstriyel  eşyalara dönüştürülüp satışa sunulacağını nereden bilebiliriz..

Çoğu zaman tezgahını bekleyen kişi de, alıcısı da bilmez zaten.

Bir keresinde bu pazarlarda 120 eski nazi fotoğrafı almıştım. Fotoğraflar savaş öncesi ve başlangıcına aitti… Hitler üstü açık arabalarda o meşhur selamını halka sunarken ,yanında kurmayları var, biraz daha eğilseler hani iki parıltılı yıldız için, Hitler’in çizmelerini yalayacak kurmaylar.

Halk yol kenarlarında, olacaklardan habersiz sevgi gösterisinde…Olan olacak ve hiç unutulmayacak

Faşizimden habersiz…

Çok değil bir kaç yıl sonra ,Ausschwitz, Dashau, Birkenau, Buchenwald gibi gibi, toplama kamplarında milyonlarca insan katledildi ve bu kamplar tarihte kara bir iz olarak kaldı…

2020 yılında bir antika meraklısı ,Polonya’ da pazarda bir fotoğraf albümü satın alır. Albüm diğer albümlere oranla çok farklıdır ve kötü kokmaktadır. Albümü inceleyince üzerinde tuhaf gözenekler ve biraz kıl olduğunu fark eder alıcı. Yapılan inceleme ve DNA test sonuçları , albümün insan derisinden yapıldığını doğrular… Adını gizli tutan bu kişi albümü ait olduğu yere Auschwitz müzesine verir.

O albümün içinde hangi fotoğraflar vardı? Hep merak ettim.  Kadınlar mı? Çocuklar mı? Kuşlar, böcekler, çiçekler mi? Yok yok ,masum hiç bir şey, yakışmaz o albüme… O albümün sayfalarına Adolf Hitler, Joseph Kramer, Ilse Koch, Hermann Göring, Joseph Goebbels, Ernst Kaltenbrunner, Heinrich Himmler ve daha nice faşistler konulmalı…

Almanya ‘ da bit pazarları bazen, “Gerçeğin er ya da geç, ortaya çıkma diye eski bir huyu vardır” dediğini, insanlık adına çığlık attığını duyarız..

 

İlginizi Çekebilir

Zülküf Kurt: ‘Çözüm Süreci’ asla yargılanmamalı!
Hasip Kaplan: Güldexwîn

Öne Çıkanlar