‘Super Size Me’ yönetmeni Morgan Spurlock 53 yaşında öldü

DünyaGündem

2004 yılında Fastfood’u konu alan ‘’Super Size Me’’ (Şişir Beni) adlı belgeseliyle büyük ilgi toplayan yapımcı Morgan Spurlock 53 yaşında hayatını kaybetti.

Spurlock’un  ‘’Super Size Me’’ belgeselinde için insan vücudundaki sağlık etkilerini test etmek için bir ay boyunca McDonald’s yemeklerinden oluşan bir diyetle yaşamasını konu alıyordu.

Film büyük bir tartışmaya yol açmış ve kendisine en iyi belgesel dalında Oscar adaylığı kazandırmıştı.

Spurlock Aralarında 2008 yapımı ‘’Where in the World is Osama bin Laden’’ ve 2013 yapımı ‘’One Direction’’ da bulunduğu toplam 20’den fazla film ve belgeselin yönetmenliğini yaptı.

AFP haber ajansının bildirdiğine göre, ailesi, reklamcısı aracılığıyla yaptığı açıklamada, kanserden kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle öldüğünü söyledi.

Açıklamada kardeşinin “Kardeşim Morgan’a veda ettiğimiz üzücü bir gündü’’ sözleri de yer aladı. 

Açıklamada “Morgan sanatı, fikirleri ve cömertliğiyle çok şey verdi. Dünya gerçek bir yaratıcı dehayı ve özel bir adamı kaybetti” denildi. 

Super Size Me belgeselini çekmek için Spurlock düzinelerce Big Mac ve Chicken McNuggets yedi ve galonlarca kola içti.

25 kilo (11 kg) aldı ve doktorlar tarafından 30 günlük deneyine son vermediği takdirde sağlığının risk altında olduğu söylendi.

Spurlock kendini hasta ve düşük enerjili hissettiğini anlatırken, tansiyonu ve kolesterolü hakkında tıbbi endişeler dile getirildi.

Film aynı zamanda ABD gıda endüstrisine de sorular soruyor ve siyasi irade ile daha sağlıklı bir alternatifin bulunabileceğini öne sürüyordu.

Filmin yayınlanmasından sonra  McDonald’s kendi menülerini savunan ve Spurlock’un filmini “gerçek dışı” olarak kınayan bir açıklama yayınladı. 

Şirket beş İngiliz gazetesine verdiği ilanlarda yiyeceklerinin “dengeli bir diyetin parçası” olarak yenmesi gerektiğini söyledi.Ancak McDonald’s o yıl Süper Boy seçeneğini kaldırdı.

Spurlock, ‘’Where in the World is Osama bin Laden’’ filmi ile ABD’nin Afganistan’daki savaşını konu aldı. Filmlerinde Spurlock tüketici, yaşlılar için bakım evleri ve kumar gibi konuları da işledi.  

Dahası 2017 yılında, cinsel taciz iddiaları Hollywood’u kasıp kavururken, o “sorunun bir parçası” olduğunu açıklayarak itiraf niteliğinde bir makale kaleme aldı.

Tecavüzle suçlandığını ve bir cinsel taciz iddiasını çözmek için ödeme yaptığını itiraf etti. 

Ayrıca her eş ve kız arkadaşlarını aldattığını da açıkladı. 

Daha sonra 2014 yılında kurucu ortağı olduğu yapım şirketinden istifa etti.

2019’da Super Size Me’nin devam filmiyle ekranlara döndü ve fast food sektörünün nasıl değiştiğini öğrenmek için kendi zincirini açtı.

/BBC Word/

İlginizi Çekebilir

Şenyaşar: Bakanlığın kapıları kapalı; adalet içeride can çekişiyor
Avrupa ülkeleri sokak hayvanlarıyla ilgili nasıl bir yol izliyor?

Öne Çıkanlar