Taksim’de gazeteci Zeynep Kuray ile birlikte 39 kişi gözaltına alındı

GenelGündem
Devrimci, işçi ve gençlik hareketleri, birçok güzergahtan 1 Mayıs’a yasaklanan Taksim Meydanı’na çıkmak için mücadele ederken polis müdahalesi sonrası çok sayıda gözaltının yaşandığı belirtildi.
Umut-Sen üyeleri de, Taksim Meydanı’na yürümek için Beşiktaş’ta bir araya geldi. “Zam, zülüm, katliam düzenin üstüne yürü” yazılı pankart açan grup, yürüyüş esnasında “Yaşasın Taksim mücadelemiz”, “Yaşasın 1Mayıs” ve “Taksim işçiye yasaklanamaz” sloganları attı. Bir müddet sonra polis barikatıyla karşılaşan Umut-Sen üyeleri, sloganlarla polisleri protesto etti. Gruba saldıran polis, en az 12 kişiyi burada gözaltına aldı. Gözaltına direnenler sloganlarla direnirken, polis, ağızlarını kapatarak, şiddet uyguladı.
Ayrıca haber takibi yapan gazeteciler de engellendi.
20 GÖZALTI 
Gençlik Komiteleri ise, Maçka Parkı tarafında Şairler Parkı’na, “Yaşarken 1, ölürken 1 sayıdan fazlayız” yazılı pankart ile yürüyüş düzenledi. “İsyan, devrim, özgürlük” ve “Yek Gûlan” sloganlarını atan grup, Şairler Parkı girişinde bekleyen polis barikatını aşmaya çalışırken saldırısı ve şiddetine maruz kaldı. Burada da en az 20 kişi gözaltına alındı.
GAZETECİ KURAY’A ŞİDDET 
Polis, haber takibi yapan gazeteci Zeynep Kuray’a da saldırdı. Polis, daha sonra Kuray’ı saçlarından tutarak, yerde sürükledi. Bu esnada gazeteci olduğunu söylemesine rağmen Kuray gözaltına alındı.
Diğer gazeteciler ise alandan uzaklaştırıldı.
Sabah saatlerinde yasağa rağmen Taksim Meydanı’na yürüyen Mücadele Birliği Platformu ile İnşaat İş ve Enerji Sen üyeleri de polis saldırısına maruz kalmıştı ve en az 6 kişi gözaltına alınmıştı.
Taksim Meydanı üzerinde başlayan helikopter hareketliliği ise sürüyor.

 

/ Mezopotamya Ajansı /

İlginizi Çekebilir

HEZKURD’dan Kürtçe öğretmenler için kampanya
1 Mayıs’tan 14 Mayıs’a: İşçi önce demokrasi istiyor

Öne Çıkanlar